Ваш пас је ујео некога: ово је ситуација које се прибојавају сви одговорни власници паса који ће, осим узнемиреност и забринутости, морати да се суоче са нимало пријатном ситуацијом у законском смислу. Одговорност власника за ујед пса није иста у свакој држави, али кад је реч о нашој земљи, може бити разматрана као грађанско-правна, прекршајна и кривична. Одмах након оваквог немилог догађаја важно је предузети брзу акцију, како у правном смислу, тако и у погледу тога да ово не постане проблем који ће се понављати.
Пси најчешће уједају људе када се на било који начин осете угрожено и то је инстинкт који је присутан без обзира на то колико су пријатељски расположени. Али, власник увек може спречити свог пса да некога угризе, посебно ако зна због чега би се то десило.
Обука и социјализација су два начина да се благовремено спрече уједи паса.
Како да зауставите уједе пса и шта да радите ако ваш пас некога угризе?
Зашто пси уједају
Пси могу угристи људе ако се на било који начин осете угрожено: зато је важно да сви који долазе у додир са њима разумеју шта код пса изазива агресију.
Одбрана – пас може да уједе да би се одбранио или заштитио своју територију или члана породице – мајке ће жестоко штитити своје штенце.
Изненађење – буђење пса или изненадно приближавање иза његових леђа може узроковати ујед.
Бол – повреда пса, чак иако је случајна (гажење или гурање болног места) може бити повод за угриз.
Болест – ако псу није добро, највероватније неће желети да му ико прилази или да га додирује, чак ни људи које воли.
Страх – пас из страха може ујести онога ко му се приближи, поготово ако је трпео занемаривање, злостављање или напуштање или ће се уплашити ако чује гласне звуке.
Како спречити уједе паса
Као власник љубимца, морате преузети одговорност за обуку свог пса и држати га под контролом у сваком тренутку. Ви сте одговорни за понашање вашег пса и прва сте линија одбране у спречавању уједа. Важно је да учините све што можете да спречите свог пса да уједе, а у томе ће вам помоћи ови савети.
Проведите пса кроз основну обуку и наставите са програмом обуке у будућности да бисте ојачали лекције које сте их научили.
Илустрација: ПОстоје бројни разлози зашто пси уједају
Социјализујте свог пса од најранијег узраста: дозволите му да се виђа и комуницира са различитим типовима људи у мирним и позитивним околностима. То такође значи редовно излагање вашег пса разним ситуацијама. Ако пас није добро социјализован или показује знаке страха или агресије, одведите га професионалном тренеру или стручњаку за понашање паса.
Научите говор тела пса и знаке који могу довести до уједа: кад сте у близини људи, увек будно мотрите на пса и, уколико буде потребно, склоните га из потенцијално претеће ситуације.
Не кажњавајте свог пса физичким, насилним или агресивним казнама: одлучите се за позитивни укор и наградите га кад вас послуша.
Увек држите пса на повоцу или у ограђеном простору: добро упознајте свог пса пре него што га пустите са повоца, тамо где је допуштено. Држите свог пса на видику у сваком тренутку.
Упозорите друге ако сумњате или знате да ваш пас има страхове или агресивне склоности и у том случају не дозволите псу да прилази људима и другим животињама.
Увек имајте на уму ограничења вашег пса и немојте га стављати у ситуације које ће га стресирати или довести у опасност њега и друге.
Радите са тренером ако ваш пас има страхове или агресивно понашање. Могуће је да ћете добити савет да свом псу набавите корпу.
Пратите календар вакцинације пса (посебно против беснила) и редовно посећујте ветеринара ради контроле здравља љубимца.
Како комуницирати са псима
Пси су често веома добри и дружељубиви, али ће показати и другу страну личности против некога кога не познају. Чак иако сами немате пса, важно је да знате правилно понашање за интеракцију са псима и како и када можете да му приђете.
И деца и одрасли треба да науче како да се чувају у близини паса, а власници паса морају бити одговорни за своје љубимце.
Никада не покушавајте да приђете непознатом псу или да га додирнете без претходног допуштења његовог власника. Ако власник није присутан, не прилазите псу.
Илустрација: Никад не приближавајте лице непознатом псу
Када сретнете непознатог пса, дозволите му да дође до вас и да вас оњуши. Немојте пружати руку да га мазите осим ако власник није дао дозволу. Уколико власник допусти интеракцију са псом, можете да чучнете или се окренете у страну. Увек пустите пса да вам оњуши руку пре него што га помазите.
Никад не приближавајте лице непознатом псу!
Схватите говор тела пса – већина паса ће показати специфичне знакове упозорења пре уједа, мада има и оних код којих ће ови знаци изостати.
Ако вас пас сатера у ћошак, останите мирни и избегавајте контакт очима. Никад не трчите и не вриштите. Када пас престане да обраћа пажњу на вас, полако се повуците. Ако вас пас обори, окрените се на бок у фетусном положају и покријте главу и лице. Останите веома мирни.
Никада не прилазите псу који једе, спава или брине о штенцима. Пси у овим ситуацијама су склонији заштити својине и могу напасти.
Никада не остављајте малу децу или бебе саме са псом из било ког разлога, чак и кад су пси апсолутно мирни.
Немојте прилазити повређеном псу, додиривати га или покушавати да га померите ако режи. Уместо тога, хитно позовите ветеринара или службу за животиње.
Ако ипак дође до уједа пса…
У случају да ваш пас некога угризе, ово су савети.
Останите мирни, одведите пса у кавез или у другу собу (ако је ујед настао у вашем дому) и помозите жртви уједа да опере рану топлом водом и сапуном.
Будите љубазни према уједеној особи, немојте је кривити или се бранити. Запамтите да оно што кажете може бити употребљено против вас касније, ако се предузме правни или грађански поступак.
Одведите жртву уједа у медицински центар: у зависности од тежине угриза, можда ће бити потребна хитна помоћ. Без обзира на то колико је ујед мали, жртва треба да добије помоћ. Уједи паса који на површини изгледају благи могу постати озбиљни.
Уколико се ујед догодио напољу, понудите да контактирате пријатеља или члана породице уједеног, размените контакт информације, а ако има сведока, узмите и њихове контакт податке. Потом се обратите ветеринару и прибавите медицинску документацију вашег пса. Обавестите локалне власти о инциденту и поштујте све процедуре.
Угризи паса и закон
Закони о угризу паса могу се значајно разликовати од државе до државе, а у нашој земљи, одговорност за ујед пса може бити разматрана кроз грађанско-правну, прекршајну и кривичну одговорност.
Кривична одговорност власника се разматра ако се утврди да је поступање власника било неодговорно или да је пас био употребљен као оружје. Под кривичном одговорношћу власник може одговарати за Кривично дело изазивања опште опасности (ако свесно или из нехата омогући псу да нападне некога, а то проузрокује озбиљне повреде или смрт), затим Кривично дело тешке телесне повреде (ако пас нанесе тешку телесну повреду) и у најтежем случају Кривично дело убиства из нехата – у екстремним случајевима када ујед пса доведе до смрти.
Кривична одговорност власника пса је већа ако је пас познат као агресиван или је раније нападао људе, ако власник није поступао у складу са прописима или се утврди да је пас био намерно пуштен да нападне.
Кад је реч о прекршајној одговорности власника, он може одговарати по одредбама Закона о добробити животиња и локалних прописа о држању паса (ако пас није био на повоцу, или није имао контролу над њим). Највећи број случајева уједа паса у нашој земљи завршава као прекршајни поступак.
Илустрација: Власник пса морада има доказ о вакцинацији против беснила
Власник пса у сваком тренутку мора да има доказ о историји вакцинације пса против беснила. Вашем псу можда ће бити одређен период карантина, поготово ако није примио ову вакцину. Осим ове непријатне ситуације, ваш љубимац може бити означен као опасан пас, а можда ће вам бити наложено да се придржавате посебних мера. У најгорем случају, закон може захтевати да се над вашим псом изврши еутаназија.
Ваша улога након уједа пса
Ако инцидент због уједа вашег пса прође без великих посладица и будете срећни да га задржите, ваша је одговорност да спречите да се овакве ствари више никад не десе. У већини случајева, ујед пса лако се спречава предузимањем одговарајућих мера безбедности.
Ако знате шта је изазвало ујед, спречите свог пса да дође у исту ситуацију тако што ћете порадити на додатној обуци и социјализацији, уз помоћ професионалног тренера и ветеринара бихевиориста.
Многим псима са агресијом може се помоћи обуком, социјализацијом и модификацијом понашања. Нажалост, у неким случајевима велика агресија се не може преокренути и најхуманије последње средство које треба применити је еутаназија.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/4084497-ako-je-vas-pas-nekog-ujeo-sta-treba-da-radite-i-sta-o-tome-kaze-zakon