У устима пса налазе се милијарде бактерија које припадају великом броју врста, сличних људским. Баш као и код нас, неке су „добре“ бактерије које су корисне за здравље или безопасне, док су друге „лоше“ бактерије које могу бити штетне и имају потенцијал да изазову болест.
Међутим, као што вероватно можете закључити по мирису, пси и њихови људи имају потпуно другачији састав бактерија у устима. На крају крајева, пси често једући ствари које не би требало у локалном парку.
Дакле, када ваш пас срче језиком по својој посуди за воду, неки од микроба могу се пренети у воду где се размножавају, накупљају и формирају биофилм. Комадићи хране и друге органске материје у води такође могу обезбедити хранљиве материје, подстичући раст ових микроба и стварајући плодно тло за бактерије, гљивице и друге микроорганизме који напредују у влажним срединама.
Илустрација: Бактерије око уста пса могу да изазову и озбиљне болести
Теоретски, терање пса да пије из посуде прекривене биофилмом може довести до болести. Неколико бактерија које изазивају озбиљне инфекције, укључујући кампилобактер, ешерихију коли и салмонелу, могу живети унутар биофилмова присутних у посудама за воду. Ови микроби, заједно са другима одговорним за инфекције желуца, проблеме уринарног тракта и болести десни, могу напредовати у биофилму и представљати ризик по здравље вашег пса.
Како уклонити биофилм из посуде за псе
Да бисте смањили ризик од накупљања биофилма, перите чинију сваког дана топлом водом са сапуном. Ако остављате чиније свог љубимца напољу, препоручује се да власници чисте чинију два пута дневно због повећаног ризика од контаминације инсектима, гљивицама, биљним остацима итд.
Ризикујући да кажем очигледно, користите другу четку или сунђер сличан оним коју користите за рибање сопственог посуђа, чаша и прибора за јело.
Избегавајте употребу јаких хемикалија, попут средстава за одмашћивање кухиње и антибактеријских спрејева, јер би оне могле бити штетне за вашег љубимца.
Илустрација: Редовно чистите посуду са водом свог љубимца како бисте спречили стварање биофилма
Уместо тога, стручњаци такође предлажу „дубинско чишћење“ сирћетом сваке недеље. Једноставно потопите посуду вашег љубимца у раствор разблаженог белог сирћета (отприлике један део сирћета на два дела воде) и оставите да одстоји пет до десет минута. Активни састојак сирћета, сирћетна киселина, ефикасан је против многих врста уобичајених патогених бактерија и може разградити слузави биофилм.
Што се тиче чинија, одлучите се за керамичке или нерђајуће челике јер се оне најлакше чисте и смањују ризик од накупљања биофилма. Ако се чинија оштети или напукне, требало би да размислите о њеној замени што пре, јер су ови делови одлично легло за бактерије, пише сајт www.iflscience.com
Припремила: Драгана Петровић