Правилна исхрана једна је од најважнијих ставки у нези кућног љубимца. Међутим, многи власници и даље нису сигурни колико често треба хранити свог пса, у којим количинама и да ли се потребе мењају током живота животиње.
Према речима ветеринара и стручњака за исхрану животиња, распоред оброка зависи од више фактора: старости, величине, нивоа активности и здравственог стања пса. Иако не постоји универзално правило, постоје јасне препоруке за различите категорије.
Штенци (до 6 месеци)
Младим псима је потребно више енергије и хранљивих материја јер су у фази интензивног раста. Због тога се препоручује да једу три до четири пута дневно. Пожељно је да храна буде прилагођена њиховом узрасту, богата протеинима, калцијумом и другим есенцијалним састојцима.
Одрасли пси (6 месеци до 7 година)
Највећи број паса у овом животном добу најбоље функционише на два оброка дневно – ујутру и увече. Такав ритам помаже у одржавању стабилног нивоа енергије и превенцији пробавних сметњи. Количина хране треба бити у складу са препорукама произвођача, али и прилагођена реалним потребама пса.
Старији пси (од 7 година па надаље)
Како пас стари, метаболизам му се успорава. Оброци и даље могу бити два пута дневно, али би требало да буду лакши, са мање масти и већим уделом влакана. Препоручује се и редовна контрола тежине, како би се избегла гојазност и додатно оптерећење зглобова.
Додатни фактори: раса, активност, навике
Пси мањих раса често имају бржи метаболизам и могу тражити чешће оброке, док велики пси боље реагују на веће али ређе порције. Активни пси, попут оних који редовно тренирају или бораве напољу, могу имати повећане потребе за калоријама. С друге стране, пси који живе у стану и имају умерено кретање захтевају пажљивије дозирање како не би добили на тежини.
Свежа вода и посластице
Без обзира на број оброка, псу увек мора бити доступна свежа вода. Посластице се могу давати повремено, али умерено – као награда, а не као оброк. Важно је да се рачунају у укупан дневни унос калорија.
Савет стручњака
Уколико приметите промену у апетиту, тежини или понашању пса, најбоље је консултовати ветеринара. Он ће проценити да ли је потребно прилагодити исхрану или увести специјалну дијету.
Правилан ритам храњења, квалитетна храна и умереност најбољи су начин да се вашем псу обезбеди дуг, здрав и активан живот.