Посета ветеринару представља велики стрес за већину паса. Необични мириси, непознати људи и сам ветеринар који је псу најчешће асоцијација на нешто што је лоше и што ће га болети, најчешће доводи до узнемирености вашег љубимца. Неки пси покушавају да се отргну и побегну, а други се најчешће укопају од страха.
Ништа лакше није ни ветеринарима који имају проблем како да псу узму крв, дају ињекцију или вакцину, прегледају уши… Пас може постати агресиван, а власници најчешће не успевају да га обуздају. Да би се овај проблем решио најбоље је применити медицински тренинг.
Илустрација: Одлазак код ветеринара представља велики стрес за пса
Шта је медицински тренинг?
Медицински тренинг је вежбање власника са псом да остане опуштен током прегледа ветеринара и без стреса савлада за њега непријатну ситуацију. На овај начин ваш љубимац ће не само савладати страх од одласка у ветеринарску амбуланту, већ ће научити и да сарађује са ветеринаром што ће и власницима значајно олакшати кад треба псу да ставе капи у око или уши. Осим тога, како истичу стручњаци, оваква врста тренинга јача везу између власника и његовог љубимца. За успех ове врсте вежбања кључна су два предуслова: поверење и циљано учење.
Вежбање прегледа
Прво треба да навикнете свог љубимца на додире по целом телу. Почните једноставним вежбама. Додирните пса и пустите да вам рука остане на једном месту две до три секунде. Наградите га што је остао миран. Поновите ово неколико пута на једноставним подручјима попут леђа.
Након тога полако покушајте с осетљивијим подручјима попут шапе. Ако можете држати руку на шапи, вежбајте дизање шапе. Приликом медицинског тренинга важно је да пас научи и савлада команде које му дајете.
Основне команде:
1. Седи и место: многе непријатне прегледе лакше ћете савладати са псом који реагује на ваше команде седни и место
2.Дај шапу: давање шапе одлично ће послужити за све прегледе предњих ногу и шапа
3. Брада: на ову команду пас ставља браду на пешкир или руку власника и остаје у том положају током прегледа. Ово је прикладан положај за многе прегледе од вађења крви до провере уха.
4. Лези на бок: понекад пас мора лежати на боку код ветеринара што представља прави изазов многим псима и власницима. Бочни положај омогућава лакше скраћивање канџи или одређене ултразвучне прегледе
5. Сигнал за опуштање: сигнал за опуштање је врло важно зато што се пас навикава и схвата да одређена ситуација, колико год непријатна била има рок трајања. Након што му дате сигнал за опуштање он ће знати да је најгоре прошло.
Наградите га сваки пут кад добро одради вежбу, мазите га како бисте му ставили до знања да цените његов труд.
Илустрација: Са тренингом је набоље започети кад је пас штене зато што ће брже и лакше да научи
С медицинским тренингом најбоље је започети кад је пас још штене. Млад пас ће брже и лакше учити, али то не значи да се не може увежбати и одрастао пас.
Стрпљење је од кључног значаја и морате да будете спремни да радите са вашим љубимцем месецима пре него што приметите резултате. Након што савлада медицински тренинг биће лакше и вама, али и вашем псу а захвалан ће вам бити и ветеринар.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay