ПСИ ПОВРЕМЕНО лижу своје шапе да би их очистили, али ако приметите да ваш љубимац често и интензивно лиже или гризе шапе, то може указивати на одређене здравствене проблеме. Узроци могу бити различити, а неки од њих захтевају ветеринарску помоћ и треба их на време препознати.
У наставку истичемо неке од најчешћих могућих разлога зашто пси често додирују своје шапе и да ли би то требало да вас брине.
Алергије: Један од најчешћих узрока
Као и људи, пси могу развити алергије. Наши кућни љубимци могу развити алергије на храну, факторе животне средине (као што су полен, прашина, буђ) или контактне иритансе (на пример, средства за чишћење подова). Алергијске реакције често изазивају свраб, који пси покушавају да ублаже лизањем шапа.
Најчешћи симптоми алергије код паса:
- Пас лиже и гризе своје шапе, уши или неки други део тела.
- Кожа између прстију постаје црвена или иритирана.
- Повремено се јављају инфекције уха или непријатан мирис коже.
Најважнија ствар коју можете да урадите ако сумњате на алергију је да покушате да идентификујете потенцијалне алергене. Промените исхрану вашег љубимца или избегавајте шетњу у подручјима са високим бројем полена. Ако симптоми потрају, посетите ветеринара који може препоручити тестирање на алергију или посебну исхрану.
Сува кожа или иритација изазвана спољним факторима
Зими, због сувог ваздуха и соли на путу, псеће шапе могу постати суве и попуцале, што изазива нелагодност и подстиче лизање. У лето, врући асфалт може изазвати опекотине јастучића шапа. Важно је да заштитите шапе вашег пса у свакој сезони како бисте смањили потенцијалну нелагодност и развој инфекција.
Илустрација: Уколико сумљате на било какву озбиљну промену потражите свает ветеринара
Ево шта треба да урадите да бисте заштитили шапе вашег пса:
- Зими користите балзаме за шапе и исперите их након сваке шетње.
- Избегавајте шетњу по врућем асфалту лети. Ако вам је превруће за руку када је ставите на асфалт, превруће је за шапе вашег пса.
Гљивичне или бактеријске инфекције
Ако пас стално лиже исту шапу и изгледа црвено, натечено или има непријатан мирис, то може бити гљивична или бактеријска инфекција. Постоји неколико уобичајених знакова инфекције на које треба обратити пажњу, укључујући црвенило и упалу између прстију, лош мирис шапе и гнојни исцједак или задебљану кожу.
Ако је у питању гљивична или бактеријска инфекција, потребно им је ветеринарско лечење. Лече се антибиотицима или антифунгалним кремама. Ни у ком случају не би требало да користите људске креме без консултације са ветеринаром.
Паразити: буве, гриње и крпељи
Буве и гриње често нападају подручје између прстију, изазивајући јак свраб. Пси који су алергични на уједе бува могу лизати своје шапе како би ублажили нелагодност. Пси који имају овај проблем најчешће лижу и гризу своје шапе и друге делове тела. На шапама су видљиве ситне црне тачке из измета бува, а кожа постаје црвена, иритирана или се љушти.
Да бисте помогли свом љубимцу, најбоље је да редовно користите производе против паразита за заштиту. Ако пас већ има симптоме, ветеринар може препоручити одговарајућу терапију.
Илустрација: Некад пас лиже шапе из чисте досаде
Стрес и досада
Пси понекад лижу шапе из психолошких разлога, посебно ако су под стресом или им је досадно. Ово може постати опсесивно понашање, слично људском грицкању ноктију. Ако нисте сигурни да ли је вашем псу досадно или под стресом, ево неких од најчешћих знакова таквог понашања:
- Пас лиже шапе, иако нема видљивих проблема са кожом.
- Изгледа нервозно, немирно или деструктивно.
- Лизање се често дешава када је пас сам или под притиском.
Можете помоћи свом љубимцу тако што ћете му обезбедити довољно физичке активности и менталне стимулације. Обезбедите му код куће играчке за жвакање које ће задржати његову пажњу, а ако сумњате на анксиозност, обратите се свом ветеринару или стручњацима за понашање паса.
Ако пас често лиже шапе, када треба да посетите ветеринара?
Иако повремено лизање није разлог за забринутост, обавезно посетите свог ветеринара ако приметите:
- Црвенило, оток или гној између прстију.
- Непријатан мирис из шапе.
- Пас неће престати да лиже шапу упркос вашим покушајима да га зауставите.
- Крварење, ране или раније поменуте инфекције.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/vas-pas-stalno-lize-sape-otkrivamo-koji-su-moguci-uzroci-i-na-sto-treba-pripaziti/2651517.aspx