Упркос анегдотама мачке не плачу, барем не у смислу да лију сузе. Међутим, постоје неки јасни знаци и промене у понашању које могу открити емоције ових љубимаца односно кад је ваша маца тужана или осећа бол. Људи се не разиликују превише од осталих животиња, али оно што је специфино за људску расу јесу сузе и плакање због туге. Осим наше врсте, није познато да било која друга животиња плаче због емоционалног или физичког бола. Разлог за то није јасан, али поједини начиници тврде да се људски плач развио као емоционални израз осмишљен да сигнализира емоције широј друштвеној групи.
А, шта је са мачкама? Мачке имају сузне канале сличне нашим, али они служе само за подмазивање и заштиту очију. Ако ваша мачка има воденасте сузе или лије сузе, то је највероватније због иритације очију, а не због осећаја туге. То може бити и последица алергије, страног предмета заглављеног у оку, повреде или чак болести попут „мачјег грипа“.
– Мачке не плачу од туге као људи, али то не значи да не може да покаже емоције. Влага и губитак длаке око очију мачке, црвенило очију и накупљање суза у оку су све знаци да ваша мачка производи сузе. Али, она не “плаче”, барем не у људском смислу те речи. Ипак, ово је изузетно важан симптом који не треба игнорисати – пише за PetsRadar др Џоана Вуднат ветеринар са Универзитета у Нотингему .
Илустрација: Мачке су усавршиле мјаукање да често звучи као плач бебе који људи не могу да игноришу
Она наглашава да мачке могу изразити тугу, али уместо суза, необично и често вокализовање мачке може бити знак да није срећна. Др Вуднет подсећа да одрасле мачке углавном не мјаучу једна на другу, барем не често, и да ову врсту вокализације користе за комуникацију са људима. Истраживања су показала да су мачке усавршиле своје мјаукање тако да звучи слично плачу људске бебе, што нам отежава да га игноришемо.
Зашто моја мачка плаче?
Ако мачка претерано мјауче и виче, покушава нешто да изрази. У девет од десет случајева то ће бити глад. Међутим, може бити и израз потребе за пажњом или помоћи.
Непрекидно гласно мјаукање или завијање може бити знак бола или нелагодности, укључујући менталне тегобе попут анксиозности. Старије мачке понекад могу искусити синдром когнитивне дисфункције, врсту деменције код мачака, која такође узрокује да мјаучу чешће.
Илустрација: Гласно и другачије мјакукање може да укаже и на одређене физичке и менталне проблеме ваше маце
Мачке су животиње које најчешће спавају током дана, а најактивније су у зору и сумрак. Због тога ваша мачка може бити гласнија увече и ујутру пре него што се пробудите.
Свака мачка је другачија, тако да је генерално на њеном власнику да препозна какво је њено нормално понашање. Ако приметите било какве јасне промене у понашању ваше мачке, укључујући нову навику гласног и честог мјаукања, препоручљиво је да посетите ветеринара, пише сајт iflscience.com.
Приредила: Драгана Петровић