ПАРКОВИ ЗА ПСЕ постају све популарнији међу власницима који својим љубимцима желе да обезбеде сигуран простор за игру, дружење и слободно кретање. Међутим, иако су намењени социјализацији и забави, нису сви пси спремни за такво окружење. Стручњаци упозоравају да нека понашања могу указивати на то да парк није право место за вашег пса, барем не још.
Ако пас показује одређене знаке нелагодности, агресије или страха, посета парку за псе може довести до стреса, сукоба са другим псима или чак до повреде. У наставку представљамо најчешће знакове које стручњаци истичу као разлоге за избегавање паркова за псе, бар док се не реше кроз обуку и рад са стручњацима.
Пас не реагује на основне команде
Пре одласка у парк за псе, ваш пас би требало да буде у стању да поуздано одговори на основне команде као што су „дођи“, „не“, „чекај“ и „седи“. Ако пас и даље игнорише позив када га позовете, у простору пуном надражаја (други пси, мириси и људи), то може бити опасно и за њега и за друге.
Илустрација: Ако пас показује одређене знаке нелагодности, агресије или страха боље да изоставите одлазак у паркове за псе
Препоручљиво је да се пре одвођења пса у парк где би могао да угрози себе и друге прво научи основним командама, а затим тестира са мање паса него што би их било у парку. Када пас прође све “тестове”, време је за одлазак у парк и дружење са другим псима.
Показује страх или претерану нервозу око других паса
Пас који подвија реп, избегава контакт, крије се иза свог власника, режи или се смрзава у присуству других паса можда није довољно социјализован. У том случају, одлазак у парк за псе може погоршати ситуацију и довести до реактивног понашања. Уместо одласка у парк, почните са постепеном социјализацијом, на пример шетањем у близини других паса, али без директног контакта.
Показује знаке територијалности или агресије
Ако пас снажно реагује на долазак другог пса режући, показујући доминацију, скачући на друге или штитећи играчке и власнике, то је озбиљан знак да парк није безбедан простор за њега или друге псе. У овој ситуацији, најбоље је контактирати стручњака за обуку паса да процени узрок и исправи ово понашање.
Превише се узбуђује или не зна како да препозна границе у игри
Неки пси нису агресивни, али су претерано енергични, скачу на друге псе, игноришу сигнале попут режања или удаљавања и лако изазивају сукобе јер не могу да читају говор тела других паса. Таквим псима је потребна професионална, контролисана социјализација, на пример кроз групну обуку под надзором тренера.
Илустрација: Пас који је болестан или се опоравља од повреде не би требало да иде у парк за псе
Пас има историју сукоба са другим псима
Ако је пас већ имао негативна искуства у парковима или је раније напао другог пса, поновни повратак без претходног рада на понашању може довести до ескалације. У оваквим ситуацијама, стручњаци препоручују избегавање паркова за псе и да се пас професионално процени и рехабилитује како би свима било безбедно да остану у затвореном простору са другим животињама и људима.
Здравствени разлози
Пас који је болестан, који се опоравља од повреде, или у врућини (женке), као и некастрирани мужјаци са израженим инстинктом, не би требало да иду у парк јер може изазвати сукобе или заразити друге псе. Увек проверите здравље вашег пса и размислите о стерилизацији или стерилизацији ако планирате да редовно посећујете паркове за псе.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/pet-razloga-zasto-sa-psom-ne-biste-trebali-ici-u-park-za-pse/2656261.aspx
ФОТО: Pixabay