Клакер тренинг заснива се на звучном обележавању доброг понашања пса, након којег следи награда у виду хране
„Дого” апликација
Да бисте коначно вратили тепихе на место и научили пса да обавља нужду напољу, од користи је „Дого” апликација. У оквиру ње постоји „ексел” табела где бележите активности.
„Кад смо добили штене, највише сам бринула колико ће му требати да научи да обавља нужду напољу. Прве ноћи било је преплашено, будно у пет ујутру. Одмах сам га извела напоље и нисам била једина. Око мене је било доста људи са својим љубимцима и пожелела сам да свог пса некако васпитам да не устаје у цик зоре. Слушала сам приче да васпитавање траје месецима. Био је то посао за целу породицу, па смо се организовали путем апликације: деца, муж и ја смо стално писали шта је пас радио док је био напољу – описује за „Магазин” Марина Јовић своја искуства.
ЗА КИЛОГРАМ НЕКИХ ГЉИВА ЗАРАДИ СЕ 1.200 ДО 1.500 ЕВРА
Она хвали модерна технолошка достигнућа која су јој олакшала прве дане с псом. У оквиру „Дого” апликације добила је и квалитетне савете.
– Тада сам први пут чула за клакер систем – звучни сигнал који пуштате псу, као неку врсту команде када он зна шта треба да уради – каже Марина.
Доктор ветеринарске медицине Невен Новак објашњава да се клакер тренинг заснива на звучном обележавању доброг понашања љубимца, након којег следи награда у виду хране.
– Дакле, клакер није команда да пас нешто уради, већ ваш начин споразумевања с псом. То је начин да кажете: ,,Браво, ово је било супер!”. Заснива се на принципу условног рефлекса. Адекватна примена клакер тренинга не може да има негативне ефекте на љубимца. Али, тренинзи у којима се користе казне, при чему се негативно понашање кажњава електричним огрлицама и слично, могу и те како да имају негативне ефекте на психу љубимаца – упозорава др Новак.
Звиждаљка као тонски тренер
Међу помоћним средствима за дресуру јесу и звиждаљка за псе, која се рекламира као „високофреквентни тонски тренер за псе”. Та апликација симулира звиждук, емитујући звук високе фреквенције који ће опустити пса, иако је за нас тај звук тих. Такође, постоје и апликације за опуштање паса, а веровали или не постоји и апликација „пас секретарица” (Dog Answering Machine), која је брз начин да зауставите буку када пас лаје, то јест наводи пса да се смири. Апликација функционише тако што емитује звук који сте ви одабрали и претходно регулисали, да одговори на сваки лавеж пса.
„Пупр” (Puppr) је такође корисна апликација јер има одлично илустроване визуале и помаже власнику да уз мало стрпљења пса научи основним командама. Више од 40 трикова налази се у бази података, а концепт је замишљен тако да пет до 10 минута вежбе дневно гарантује сјајне резултате.
Ветеринар Милан Пејчић, међутим, сматра да апликације нису баш добар савезник када желите да пас стекне навике, то јест да су оне сувишне у односу између власника и љубимца који треба да буде заснован на пуно љубави. Он наводи да је принцип награде најбољи за васпитање: потребно је пса некада подмићивати када хоћемо да добијемо оно што желимо, а као и за све друго потребно је одређено време да се постигну очекивани резултати.
– Да ли бисте када добијете дете укључили апликацију да вас подсећа да треба да га пресвучете, нахраните? Мислим да с псом треба да се разговара. Они ће вас најбоље тако разумети и схватити шта од њих очекујете и реаговаће – тврди Пејчић.
Додаје да је псу некада довољан поглед власника, пуцкетање прстима или само тик који ће пас, мачка разумети као наредбу да нешто уради или не уради.
Данас славимо једног од 70 малих апостола, помолите се и пожелите нешто уз молитву овом свецу
С друге стране, у данашњем свету виртуалних помагала немогуће је избећи утицај оваквих олакшица на васпитање и дресуру пса, па др Новак каже да нема ништа против овога уколико су очекивања корисника реална:
– Данас можете да вежбате и обликујете своје тело гледајући у мобилни телефон, али да бисте постигли жељене резултате вероватно ћете се обратити школованим људима у области фитнеса. Тако је и с кућним васпитањем љубимаца – апликације, као и онлајн курсеви, могу бити одскочна даска, али је увек добро са стручним лицима проверити да ли дресура тече добро.
Најважније је стрпљење
Када добијете љубимца, наоружајте се стрпљењем – најважнији је савет др Новака.
– Фокусирајте се на добре тренутке са својим љубимцем, не на грешке. Важно је и да се сви чланови породице укључе у тренинг и никако не дозволите да поједини чланови буду „слабе карике” код којих ће љубимац смети све. Не кажњавајте лоше понашање љубимца, већ га само игноришите. Научите га основним командама: „седи”, „лези”. Тако ћете моћи да, чак и када испољава лоше понашање, зауставите то и издате команде након којих ћете моћи да га наградите.