Један од најстрашнијих доживљаја за власника кућног љубимца представља напад другог пса који се обично оконча повредом животиње или власника, као што се десило недавно у Београду: у Кнез-Милетиној улици, недовољно обезбеђен власнички пас, амерички стафордски теријер, напао је власничког коврџавог бишона чија власница је у одбрани свог љубимца задобила тешке повреде због којих јој је ампутиран прст.
Кад је реч о законским мерама, закон је јасно дефинисао поступке који се предузимају у овим случајевима – од пријаве полицији, увиђаја и подношења кривичне пријаве па до обраћања ветеринарској инспекцији, опсервације пса-нападача и даљег следа догађаја.
Кад је реч о власнику пса који је напао човека или другог пса, познато је какве правне консеквенце сноси, али се поставља питање шта се дешава са псом који је нападнут и повређен и каква је судбина намењена псу нападачу који се у готово свим случајевима проглашава опасним, иако није етикетран као такав.
Кад год се догоди напад пса луталице на човека, познато је које мере треба предузети, како у погледу санирања повреда, тако и у вези са даљим поступком – евентуалном тужбом.
Ако вас или вашег пса нападне власнички пас, напад треба пријавити полицији. У случају да није познат власник пса који је напао, или пас није у власништву већ луталица, случај се пријављује полицији и служби комуналне зоохигијене. По добијању лекарске или ветеринарске документације, оштећени подноси тужбу надлежном суду ради накнаде сваке врсте штете, како материјалне, тако и нематеријалне.
Илустрација: Напад непознатог пса је трауматично и за власника и за љубимца
Практични савети стручњака власницима паса
У већини случајева напада паса, велики пас напада мањег пса. У нападима пас-жртва може доживети лакше повреде, али се догађа и да не преживи повреде.
Шта било ко може да предузме да би се спасао од уједа неког пса? Да ли власник може да учини нешто ако његовог пса нападне други пас – било власнички, било луталица и како да избегне сукоб у коме често и сам буде повређен? Може ли се из понашања пса “прочитати” његова намера да нападне власника или његовог пса?
У неким случајевима, напад пса, чак и на власника и чланове породице, може се предвидети. Искусан власник такође може предвидети напад другог пса на свог љубимца на основу понашања “нападача”.
Увек је боље спречити него лечити, али се не могу предвидети све могућности напада, пише Localpawpals.
Ако сте се преселили на нову локацију, пре извођења пса у шетњу распитајте се о комшилуку, посебно о суседима који имају псе, као и окружењу у коме можда има паса луталица. Упознајте улице, поготово због могућности да се на њима шетају невласнички пси који се по правилу појављују ниоткуда. Уколико живите у крају где има приватних кућа, упознајте се са суседима који имају псе како бисте сазнали да ли су њихови љубимци мирољубиви, да ли их власници држе на отвореном и да ли је дворишни простор ограђен.
Како да смањите могућност да вашег пса нападне други пас
- Не дозволите свом псу да отрчи код непознатог пса, јер ће други пас реаговати агресивно према уљезу.
- Када се приближавате другом псу, зауставите се на разумној удаљености и преусмерите пажњу свом псу који треба да седне: то ће га смирити пре сусрета са другим псом.
- Одговоран власник ће препознати знаке страха код свог пса: ако је уплашен, он ће се склањати од другог пса, можда ће чучати, подвити реп, показаће беоњаче, почеће да цвили… Ако се ваш пас овако понаша, немојте га приморавати да се упознаје са непознатим псом и да на било који начин комуницира с њим.
- Ако је ваш пас заинтересован да поздрави непознатог пса, питајте његовог власника да ли је то у реду. Ако власник допусти, скратите поводац свом псу и поставите га директно испред вас.
- Дозволите псима да се на неколико секунди “упознају” њушкама, а потом удаљите свог пса. У случају да приметите било какве знаке агресије, поставите тело између њих, али будите довољно удаљени од другог пса, како бисте избегли евентуални ујед. Знаци агресије пса су режање, откривање зуба, укочено држање тела, уши спуштене уз главу и подигнуте шапе.
Илустрација: Препознајте знакове агресије код пса како бисте заштитили свог љубимца
Шта саветују стручњаци у случају напада пса
Ако ствари измакну контроли упркос вашим напорима и ваш пас доживи напад, останите мирни, колико год вам то буде било тешко.
Не улазите између паса да не бисте били повређени, већ покушајте да им одвратите пажњу тако што ћете правити буку – оштрим звиждуцима, пљескањем рукама, пискањем лоптице или играчке или протресањем кутије са посластицама (готово сваки власник их носи са собом кад изађе са псом у шетњу). Стручњаци саветују да у шетњу увек понесете пиштаљку или други звучни предмет. Стручњаци саветују да отпустите поводац вашег пса који ће тако моћи лакше да се брани.
Ако уочите да вам се пас приближава и схватите да се спрема за напад (трчи према вама), подигните свог пса пре него што нападач стигне до вас. Уколико у близини има локала, пожурите како бисте ушли у неки од њих и спречили сукоб. У случају да се напад ипак деси, потражите помоћ и позовите што више људи. Најбоље би било да особе које се не плаше паса окруже сукобљене псе и формирају уски круг око њих. Ово помаже да се ограничи простор за кретање пса који напада и спречи да млати жртвом напред-назад, што цепа унутрашње органе и ломи кости жртве.
Ако пас-нападач има огрлицу, зграбите га за њу чврсто и ограничите кретање главе пса. Физичко мешање у сукоб паса је последња опција коју треба применити, али се немојте плашити да ударите пса који напада, посебно ако ухвати вашег љубимца за грло. Узмите било шта чиме можете задати ударац нападачу док не ослободи вашег пса и побегне.
Након тога, свог љубимца одведите најближем ветеринару како би прегледом утврдио какве су повреде у питању, а потом ступите у контакт са власником пса нападача.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/4000921-sta-da-radite-ako-neki-pas-napadne-vaseg-psa-na-ulici-saveti-strucnjaka-koji-spasavaju-vlasnika-i-ljubimca
ФОТО: Pixabay