Може изгледати алармантно, али није неуобичајено је да пас повремено угризе сам себе! Пси обично лижу, гризу, жваћу или чешају кожу када их сврби, али ако власник уочи да пас често гризе сам себе, треба да зна да је понављање уједања обично повезано са здравственом тегобом.
Пси могу развити навику да гризу делове свог тела због неколико разлога.
То могу да буду здравствене тегобе, попут инфекције коже или проблеми у понашању, најчешће анксиозност и досада.
Ово је 6 најчешћих разлога због којих пси сами себе уједају.
1. Сува кожа
Сува кожа често изазива свраб што доводи до тога да пси гризу, жваћу, лижу и чешају захваћено подручје. Сува кожа често изгледа храпаво, црвена је и упаљена. на том месту може се проредити или опасти длака, а појављују се и тзв. “вруће” тачке. Сува кожа је обично знак основног здравственог проблема, па уместо да само нанесете маст на захваћено подручје, пса одведите ветеринару.
2. Алергије
Свраб коже може бити знак алергије код паса, услед нетолеранције одређене врсте хране, осетљивости на буђ, полен, уједе буба… Свраб је један од најчешћих знакова алергије, али пси могу искусити и низ других симптома у зависности од тога на шта су алергични. Уз свраб коже, појављује се оток, псу цури из носа и очи му сузе.
3. Инфекција коже
Бактеријске, гљивичне и повремено вирусне инфекције могу изазвати иритацију коже коју пас гризе како би ублажио свраб. Уобичајене инфекције коже код паса су стафилококне, квашчеве и лишај. Кожа која је инфицирана је црвена и упаљена, а захваћена подручја губе длаку и имају гнојне лезије, те љускаву или перутаву кожу. Гљивичне инфекције утичу на то да кожа постане масна и обично имају плеснив мирис.
Илустрација: Пси се лижи ули гризу након уједа инсекта, ако имају паразите и из других разлога
4. Паразити
Паразити могу изазвати праву пустош на кожи пса: њихови угризи узрокују свраб, упалу и губитак длаке. Неки пси могу бити алергични на уједе бува што изазива свраб. И паразитске гриње ће изазвати пустулозан свраб код пса. Уобичајени паразити који живе на кожи пса су буве, крпељи и гриње. Пас ће покушати да ублажи свраб уједањем, а може и лизати и чешати захваћена подручја.
5. Артритични бол
Понекад пси лижу и грицкају своје зглобове ако имају артритис. Бол је иритантан и покушаће да га умире уједањем или жвакањем. Непрекидно гризење може довести до проблема са кожом, укључујући упалу, губитак косе и вруће тачке. Артритис се углавном јавља код старијих паса, али пси могу да оболе у било ком узрасту. Артритис изазива смањену активност, храмање и повећану раздражљивост.
6. Анксиозност и досада
Понекад уједање може бити компулзивно понашање пса који доживљава екстремну или сталну досаду и може постати деструктиван и да понавља лоше облике понашања, укључујући претеривање у лизању и грицкању сопствених екстремитета. Озбиљнији случајеви страха и анксиозности код пса доводе до учесталог самоуједања. Остали знаци анксиозности код пса су немир, константно ходање, прекомерно лајање и обављање нужде у кући.
Шта да радите ако пас уједа сам себе
Нормално је да пси повремено грицкају ноге ако осете свраб. Међутим, понављање самоуједања обично указује на основну медицинску тегобу. Стога је набоље да пса одведете на преглед како би ветеринар открио узрок појаве која често доводи до озбиљних рана.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/ponasanje-pasa/3939676-zbog-ovih-6-najcescih-razloga-psi-ujedaju-sami-sebe-jedan-od-uzroka-izaziva-pravu-pustos-na-telu-ljubimca