Ако имате пса, вероватно сте небројено пута осетили да његове шапе миришу као популарни производи од кукуруза које готово сваки други становник наше планете једе за доручак или грицка у току дана или вечери: реч је о кукурузном чипсу, корнфлексу и другим кукурузним производима. Чак су и неки представници компанија које се баве дистрибуцијом и продајом популарних брендова ове намирнице признали сличност мириса псећих шапа и кукурузног чипса, па је у вези с тим “проблемом” 2022. године објављен твит:
“Престаните да причате да смрдимо као псеће шапе, јер покушавамо да продамо овај кукурузни чипс”,
Шта узрокује да псеће шапе миришу на кукурузни чипс? И да ли тај податак треба да буде разлог за забринутост?
Доктор Џери Клајн, главни ветеринар у Америчком кинолошком клубу каже да је узрок овог мириса у вишем стадијуму присуства и “рада” одређених врста бактерија које нападају кожу.
“Људска стопала обично не смрде, осим ако смо испрљали ноге или смо знојави”, каже Клајн и додаје да људска стопала не треба лоше да миришу у нормалним околностима. Али, када се промени пХ вредност коже, стопала могу да поприме другачији мирис. Тако је и код животиња.
Свака животиња има нормалну флору коже са одређеним балансом различитих бактерија, а кад се то поремети, мења се све, па и мирис стопала, односно шапа. Међутим, “смрдљиве” шапе не значе нужно да је пас болестан, поготово ако не показује друге знаке здравствених тегоба.
Илустрација: Смрдљиве шапе не значе нужно даје пас и болестан
За разлику од људи, који штите своја стопала обућом пре него што изађу напоље, голе псеће шапе редовно су изложене различитим површинама које могу да садрже читаву војску бактерија и гљивица.
“Кукурузне” или “корнфлекс” шапе су резултат деловања две врсте бактерија, Псеудомонас и Протеус: обе испуштају мирис квасца, сличан кукурузном чипсу.
“Поправка” шапа које миришу као кукурузни чипс је једноставна: или ћете једноставно прихватити да шапе вашег љубимца миришу на кукурузни чипс, или ћете такве шапе опрати сапуном или разблаженом течношћу за судове, а потом их добро испрати и детаљно осушити. Потом треба прегледати шапе и уверити се да на њима нема лезија, чирева или инфекција што би могло да буде знак нечег озбиљнијег. У случају да пас стално лиже или гризе шапе, одведите га на преглед.
Уколико осетите да и други делови тела вашег љубимца миришу као и његове шапе, то би био дефинитивно посао за ветеринарског стручњака. То није нужно хитан случај, али не треба дозволити да се развије у нешто веће и проблематичније.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/nega-pasa/3960433-zasto-psece-sape-cesto-mirisu-na-popularnu-grickalicu-najzasluzniji-za-ovaj-miris-su-pseudomonas-i-proteus