У току свог живота пси су суочени са разним оболењима и повредама. Kако ћемо, као власници,реаговати
на здравствене проблеме наших паса и шта ћемо предузети да бисмо их спречили, и те како може утицати на квалитет и дужину њиховог псећег живота.
Наш савет је да што боље упознамо свог пса и његовог ветеринара.Али ми ћемо бити највише одговорни за
здравствено стање нашег пса. Зато морамо да добро познајемо темперамент пса, његове навике и понашање како бисмо на време установили промене код њега а које су, обично, и добар показатељ да са његовим здрављем нешто није у реду.
Kако да препознамо симптоме болести код пса?
Ми, највероватније, нисмо ветеринари и не можемо знати тачно о чему је реч када се наш пас покуњи, разболи или повреди. Но, важно је да препознамо основне симптоме болести или повреде. Наравно, постоје здравствени проблеми код којих нема препознатљивих симптома. Зато је најбоље да пса редовно вакцинишемо и водимо код ветеринара на преглед бар једном годишње. Старијег пса требало би да
водимо код ветеринара чешће.
Илустрација: Редовна вакцинација је најбоља превентива и заштита пса
Знакови упозорења могу бити разни. Неки од њих су:
- температура
- нагли губитак тежине
- нагло гојење
- дрхтање
- затвор
- хронична дијареја
- претерано мокрење
- отежано дисање
- често повраћање
- укоченост или парализа
- отворене ране
- губитак длаке
- упала коже
- необично балење
- отечени зглобови или мишићи
- необично понашање
- губитак координације
- очигледни симптоми бола…
Било који од ових симптома указује на потребу да назовемо ветеринара који ће нас посаветовати шта да радимо и да ли треба пса да доведемо на преглед.
Kоје су најчешцће инфективне болести код паса?
Инфективне болести су штенећак, беснило, хепатитис,леп- тоспироза, парвовироза, трахеобронхитис и запаљење црева паса. Њих изазивају ситни организми који нападају организам животиње. Међутим, добра ствар у целој прићи је та да се све те болести могу спречити редовним вакцинисањем пса.
Илустрација: Штенећак се може пренети и преко четке, ћебади, чак и одеће која је дошла у контакт са вирусом
Kако се штенећак преноси на пса?
Штенећак је некада била најсмртоноснија псећа болест,нарочито младих паса. Данас од ове болести могу да оболе само невакцинисани пси. У организам вирус ове болести улази преко слузница пса.
У највећем броју случајева вирус се преноси непосредно са пса на пса, углавном преко слина, суза, мокраће или измета,али нису ретки случајеви да вирус нападне и преко заражене хране. Штенећак се може пренети и преко четке, ћебади, чак и одеће која је дошла у контакт са вирусом.
Зато замолимо наше пријатеље, из предострожности, да сачекају са посетама бар док штенад не буде вакцинисана против ове и других лако преносивих инфективних болести.
аутор: Душан Мариновић
Извор: Агробизнис магазин