Све већи број људи у Србији одлучује се да зеца уведе као члана домаћинства. Ове мекане животиње, које на први поглед делују као идеални кућни љубимци, имају неке посебне потребе које многи власници занемарују, а једна од најважнијих јесте брига о зубима.
Зец има 28 зуба који расту током читавог живота, и то константном брзином од неколико милиметара недељно. У природним условима, зечеви стално гризу тврду храну, кору дрвета и сличне површине, што омогућава природно трошење зуба. Међутим, у стану, где им је понекад доступна само гранула или свеже поврће, овај процес изостаје, што доводи до прерастања зуба и озбиљних здравствених проблема.
Прерасли зуби могу повредити усну дупљу, ометати жвакање, довести до инфекција и потпуно пореметити свакодневно функционисање животиње. Овај проблем се назива малоклузија и један је од најчешћих разлога због којих зечеви завршавају код ветеринара.
Симптоми који указују на проблем са зубима су смањен апетит, избегавање хране коју је зец раније волео, слињење, мокра брада, губитак тежине, отежано жвакање и повлачење у ћошкове. Уколико се примети било који од ових знакова, потребна је хитна интервенција ветеринара.
Да би се овакве ситуације спречиле, потребно је зецу обезбедити одговарајућу исхрану. Сено би требало да чини највећи део његове дневне исхране, јер управо жвакање сена најбоље троши зубе. Поред тога, корисно је увести и дрвене или природне играчке за грицкање, као и повремено понудити гранчице воћака попут јабуке или леске.
Редовни ветеринарски прегледи су такође важни, чак и када се не примећују проблеми, јер се неке промене могу открити само стручним прегледом.
Зечеви су дивни, нежни и паметни љубимци, али захтевају одговорност и посвећеност. Зуби који непрестано расту нису разлог за бригу ако се власници добро информишу и на време реагују. Уколико им се обезбеде прави услови, зечеви могу живети срећно, здраво и дуго – и у стану, и у срцу својих власника.