Прича о томе да се старост пса одређује тако што се људске године помноже са седам недавно је добила карактер мита. Стручњаци тврде да је истина другачија и да су открили тачнији начин да власник утврди праве године свог љубимца.
Мит о израчунавању година пса на основу људских година, помножених са 7 потиче од чињенице да људи живе седам пута дуже од паса, пише Thesun.
Иако је истина да је једна година у развоју човека различита од године развоја пса, стварни број година паса зависи од неколико фактора. Величина и раса пса играју важну улогу у њиховом очекиваном животном веку, при чему мале расе обично живе дуже од већих, тврде стручњаци, док веће расе живе краће и брже сазревају.
Илсутрација: Није свеједно да ли је у питању велики или мали пас
Велике и џиновске расе се обично сматрају сениорима у петој години, док пси средње величине неће остарити до седме године. Мале и патуљасте расе постају старци и старице кад напуне 10-ак година.
А како се по “новом” израчунавају године пса?
Према најновијем калкулатору, стопа старења варира између малих, средњих, великих и веома великих паса. Једна људска година значи псећу старост од 15 година, док су џиновски пси стари 12 година. Како време пролази, “обрачун” година се мења, па се 8 људских година пореди са 48 година код малих паса, док џиновски 8-годишњаци имају 64 године.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/svet-ljubimci/4086200-novi-nacin-izracunavanja-godina-psa