Сваке зиме, током празничних периода, када се повећава број возила која прелазе границу, цариници имају највише посла. Управо тада, чешће него иначе, откривају веће количине дроге, злата, па чак и готовог новца. У том процесу, дресирани службени пси играју кључну улогу у проналажењу недозвољених супстанци као што су наркотици, цигарете, експлозиви и друге опасне ствари.
Један од таквих паса, Рафа, био је гост у јутарњем програму, уз свог дресера Милоша Јелића и помоћног тренера Обрада Ђокића. Кроз разговор и приказ рада пса, сазнали смо како обука и тренинг ових паса функционишу.
„Паси, пре свега, траже лоптицу, а на основу тога, они уче да препознају разне опасне супстанце. Наша обука се базира на мотивацији пса, који се кроз игру с лоптицама припрема за озбиљније задатке,“ објашњава Ђокић.
Поред игре, важан је и висок ниво концентрације који пси морају показати, а то укључује и вежбање на клизавим подлогама, које симулирају праву ситуацију на терену. Поред тога, од паса се захтева да имају изузетно развијено чуло мириса, које је 10.000 пута јаче од људског, како би уочили дроге, експлозиве и друге забрањене материје.
Дресура паса који раде у царини и полицији није једноставна. Често су то специјално селектовани пси који показују изузетну вољу за игром, што је кључан фактор за њихов рад. Обучени су да препознају многе опасности, а понекад су чак у могућности да замене неколико људи, јер својом ефикасношћу могу да надмаше људске капацитете.
„Добар пас може да издржи и до 12-14 година, док је у пуној служби. Након тога, често се пензионишу, а многи од њих завршавају код својих дресера, који их усвајају као кућне љубимце. Такође, многи пси после пензионисања настављају да помажу слепима или учествују у акцијама спасавања,“ додаје Јелић.
Поред свега, обука паса за царину је специфична и захтева пуно стрпљења. Пас који има слабији интерес за игру или рад, неће бити погодан за ову врсту задатка. Због тога је селекција паса веома важна, јер не одговарају сви пси за ове специфичне задатке.
У свету који је пун опасности, ратова, природних непогода и терористичких пријетњи, дресирани пси постају непроцењиви помагачи. Поред њихове улоге у безбедности, понекад су у могућности да спасу животе, било у случајевима земљотреса или лавина, где је њихов допринос незамењив.
Тренинг паса и њихова употреба у цивилним и војним акцијама доказали су се као врло ефикасни, а у многим случајевима, чак и економичнији од ангажовања великог броја људи. На крају, важно је да љубав према псима и посвећеност овом послу буду основа за успех, јер без обзира на изазове, рад са псима доноси огромну сатисфакцију.
Извор: РТС
Илустрација: Архива