Агресивно понашање кућних љубимаца, посебно паса и мачака, све чешће представља изазов за власнике. Од уједа и огреботина до нарушене породичне динамике и опасности за децу, овакво понашање не треба игнорисати, али ни кажњавати – већ разумети и решавати.
Зашто долази до агресије?
Агресија код паса најчешће произилази из страха, територијалности, доминације или физичког бола. Пси који нису прошли адекватну социјализацију често испољавају агресију у додиру са непознатим људима, другим животињама или неочекиваним ситуацијама.
Код мачака, агресија може бити последица прекомерне стимулaције током игре или мажења, страха, досаде, али и љубоморе – посебно када се у домаћинство уведе нова животиња или беба.
Како поступити?
Највећа грешка коју власници праве јесте физичко кажњавање. Уместо тога, стручњаци саветују следеће кораке:
-
Преглед код ветеринара – да се искључе здравствени узроци, попут бола, инфекција или поремећаја чулâ.
-
Идентификација окидача – пажљиво пратите у којим ситуацијама љубимац показује агресију: при храњењу, доласку гостију, додиривању одређених делова тела?
-
Социјализација – постепено упознавање са другим људима и животињама у контролисаним условима.
-
Увођење рутине – јасно установљен дневни ред доноси стабилност и сигурност.
-
Рад са биxејвиористом или дресером – у случајевима учестале или неконтролисане агресије, неопходна је професионална подршка.
-
Позитивна мотивација – награђивање мирног и пожељног понашања, без кажњавања или викања.
Када потражити стручну помоћ?
Уколико љубимац:
-
Напада без упозорења,
-
Испољава све већу нетрпељивост према укућанима или другим животињама,
-
Не реагује на основне команде,
време је да се укључи стручњак за понашање животиња.
Одговорност власника
Агресија није „лоша нарав“, већ сигнал да нешто није у реду. Уз стрпљење, доследност и љубав, већина животиња може превазићи проблеме у понашању. Важно је схватити да љубав према љубимцу подразумева и одговорност – и у тренуцима када нам је најтеже да је покажемо.