Када је у питању исхрана мачака, она треба да се заснива искључиво на месним прерађевинама, с обзиром на то да су за здраву исхрану прилагођену њима потребни неки есенцијални нутријенти који се у биљној храни налазе у занемарљивим количинама.
Шта мора да има здрав оброк
Као и људи, мачке захтевају уравнотежену и здраву исхрану која ће обезбедити равнотежу између уноса калорија и њихове потрошње. Количина хране и калоријске потребе зависиће од активности ваше кућне љубимице, општег стања и других фактора. Ако сте у недоумици око количине хране коју треба да дате мачки, консултујте се са својим ветеринаром.
Већ смо споменули како се здрава исхрана мачака заснива на месним производима, углавном зато што мачке морају да добију аминокиселине аргинин и таурин, есенцијалне масне киселине и витамин А, којих има у довољним количинама само у месним производима. Храна мора да садржи протеине, масти, витамине и минерале у правим количинама и пропорцијама. Мачке природно бирају храну богату протеинима и мало угљених хидрата.
Илустрација: Мокра храна је довољна за један оброк
Готова храна за мачке
Готова храна за мачке реномираних произвођача гарантује исхрану, квалитет и безбедност. Главна разлика између производа доступних на тржишту је садржај воде. Постоје две основне групе готове хране:
мокра храна – доступна у лименкама, посудама и кесама и довољна је за један оброк
сува храна – има већу концентрацију хранљивих материја и погоднија је за употребу.
Сирова храна за мачке
Ако сте један од оних који се залажу за храњење мачке посебно припремљеном сировом храном, за такву исхрану препоручује се “преy модел“, у којем се посебан акценат ставља на разноврсност у исхрани. Овај модел покушава да што више прилагоди храну коју мачка добија оној коју би природно конзумирала у природи.
Исхрана према овом моделу се састоји од:
- 80 одсто меса
- 10 одсто јестиве кости
- 5-10 одсто органа (од чега се половина односи на јетру)
- Битно је да напоменемо да срце не спада у органе, већ у проценат меса, а изузетно је важно због велике количине таурина које садржи.
Наведене пропорције треба да служе као основне смернице у исхрани, што значи да не морате стриктно поштовати при сваком оброку, већ им се у одређеном временском периоду прилагођава целокупна исхрана. Када је реч о избору меса, препоручује се разноликост – у зависности од тога шта ваша мачка воли.
Илустрација: Мачке умеју да буду избиељиве кад је храна у питању
Посебни прохтеви
Мачке су познате као веома избирљиве животиње, оне ће одбијати храну коју не воле чак и ако умиру од глади. Такође, оне поклањају велику пажњу чистоћи, па храну и воду треба сервирати само у чистим чинијама.
Ако мачка и даље одбија храну, загрејте је на природну температуру плена (око 35 степени). Када по препоруци ветеринара мачки морате дати храну која јој се не допада, чините то постепено додајући такву храну уобичајеној, повећавајући количину током времена.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/280953/obradujte-svoju-macku-zdravim-ruckom/vest
ФОТО: Pixabay