Које су неке од основа наслеђивања боја код мачака? Како се у генетици увек могу десити и одређене промене (мутације) и како генетика представља веома широко поље особина, тако се може догодити и одступање од наведених чињеница.
Израз БОЈА (Color) дефинише искључиво боју крзна мачке, која може бити црна, плава, црвена, крем, итд…
Израз ШАРА (Pattern) дефинише искључиво шару крзна мачке, која може бити пругаста (tabby), осенчена (shaded), итд…
– Мушки мачићи увек наслеђују оба гена за боју од мајке. Мушки мачићи у леглу увек ће бити боје као што је мајка, уколико је мајка вишебојна наследиће макар једну боју, или ће наследити разблажену боју мајке.
– Женски мачићи наслеђују по један ген за боју од оца и од мајке. Боја женских мачића у леглу ће увек бити комбинација боја од оца и од мајке или ће бити разблажени облик тих боја (diluted).
– Да би сте у леглу добили женско маче које је црвено или крем у било којој шари, отац мора бити црвене или крем боје у некој од шара, а такође и мајка мора у неком облику испољити црвену или крем боју.
– Само непосредни родитељи одређују боју и шару мачета. Боје и шаре које се појављују у родовнику мачета не утичу увек директно на боју и шару мачета. Један од значајних изузетака је Colorpoint који се преноси преко више генерација.
– Маче може наследити шару од било ког родитеља.
Илустрација: Маче може наследити шару од било ког родитеља
– Доминантна особина (доминантне боје и шаре су осенчена боја (shaded), димнаста боја (smoke), бела боја (white), пругасте шаре (tabby), двобојност (bicolor), итд…) не могу прескочити генерације. Ове особине се не могу преносити кроз генерације без показивања те особине у свакој генерацији.
– Мачка која на себи испољава доминантну боју (црна, црвена, корњачевина (tortie), итд…) мора имати родитеља који такође испољава ту доминантну боју.
– Родитељи који испољавају неку од рецесивних боја (крем, плава, итд…) не могу дати потомство које је доминантних боја (црна, црвена, итд…)
– Два Colorpoint родитеља не могу дати потомство које није Colorpoint .
– Да би сте добили Colorpoint мачиће оба родитеља морају бити носиоци Colorpoint гена, чак иако не испољавају Цолорпоинт боју.
– Родитељи од којих је један Цолорпоинт а други није, и није носиоц Цолорпоинт гена, могу дати само потомство које није Colorpoint боје.
– Маче са пругастом шаром (tabby) мора имати бар једног родитеља који је или осенчене боје (shaded) или пругасте шаре (tabby). Уколико је маче сребрне боје и пругасте шаре (силвер таббy) бар један родитељ мора бити силвер таббy, схадед или смоке боје.
– Сви црвени мачићи ће имати пругасте шаре (tabby). Да ли је црвена боја са пругастим шарама (tabby) права зависиће од тога да ли један родитељ има праве пругасте шаре (true tabby) или је осенчен (shaded), или су родитељи са гхост таббy шарама и ниједан није са true tabby шарама или схадед. Црвена мачка која нема праву пругасту шару (true tabby) не може дати таббy потомство уколико се не пари са правом tabby или shaded мачком.
– Мачка са белом поддлаком (smoke или shaded) мора имати родитеља који има белу поддлаку.
– Shaded мачка мора имати бар једног родитеља који је Shaded.
– Родитељ који је shaded може дати потомке који су smoke, али родитељ који је смоке не може дати потомке који су shaded, осим ако није упарен са мачком која је shaded.
– Двобојна мачка (bicolor) мора имати двобојног родитеља.
– Вишебојне мачке (blue-cream, tortie, calico…) су скоро увек женке, али понекад се може појавити и мужијак у тој боји (и не мора увек бити стерилан).
– Бела мачка мора имати белог родитеља.
– Бела мачка носи две боје, белу коју видите и маскирану боју и шару која се не види, и он може дати потомство које носи белу или маскирану боју и шару. Маскирана боја се може утврдити уз помоћ родовника беле мачке, на основу боја предака, и на основу тога којих су боја и шара потомци добијени у контролисаном одгоју, како би се могло предвидети којих боја и шара ће бити у наредним потомствима. Занимљиво је да се код белих мачића може појавити мала обојена тачка на врху главе када се роде. Уколико се препозна које боје је та тачка може се закључити да је управо то маскирана боја. Та тачка је видљива свега пар недеља од рођења и нестаје како маче расте.
Илустрација: Чоколадни ген мора бити присутан код оба родитеља да би се добило маче чоколадне боје
– Генетика потпуно белих мачака може утицати на то које ће боје и шаре бити добијени мачићи у леглу, тако што бели родитељ може маскирати стварну боју и шару која се очекује.
– Две дугодлаке мачке не могу дати краткодлако потомство.
– Два classic tabby родитеља не могу дати mackerel, spotted или ticket tabby мачиће. Тicket tabby маче мора имати ticket tabby родитеља.
– Mackerel или spoted tabby морају имати mackerel, spotted или ticket tabby родитеља.
– Ген разређене боје (diluted) мора бити присутан у родовницима оба родитеља како би добили потомке са разређеном бојом.
– Чоколадни (chocolate) или лила (lilac) ген мора бити присутан у родовницима оба родитеља како би добили мачиће чоколадне и лила боје.
Извор: https://nationalgeographic.rs/priroda/zivotinje/a38497/Kako-macke-nasledjuju-boje-i-sare.html
ФОТО: Pixabay