Домаће мачке живе заједно са људима око 10.000 година: испрва су биле “техничари” за дератизацију, а затим су постале “грејачи кауча” и мазуље. Далеко од усамљеног предаторског начина живота њихових предака, данас милиони мачака широм света живе у људским породицама: само у САД и Аустралији више од 30 одсто домаћинстава има барем по једну мачку, пише Sciencealert.
Као власници, ценимо добре односе које имамо са крзненим љубимцима и сматрамо их пријатељима и члановима породице. И ово осећање се може поделити са мачкама које показују наклоност тражец́и наше друштво, физички контакт и укључивање у игру.
Попут тајног језика између пријатеља, постоје чак и докази о томе да су мачке развиле специфичне начине комуникације са својим власницима.
Мачке се обично сматрају повученим и неухватљивим, али да ли оне стварају пријатељства са другим животињама?
Како изгледа мачије пријатељство
Понашање које може да укаже на пријатељство између две мачке укључује друштвену негу – међусобно лизање крзна, трљање главама, дружење и играње. Насупрот томе, понашања као што су јурњава или туча указују на неслагање и почетак рата међу мачкама. Мачке показују мало сигнала за ублажавање сукоба у свом репертоару понашања и бирају да побегну или избегавају једна другу уместо да покушају да се помире током сукоба. Таква дисхармонија може бити стресна за мачке, па се власници питају како да негују позитиван однос између своје мачке и других животиња, као што се питају и да ли им уопште треба набавити пријатеља.
Илустрација: Живот више мачака на истом месту је могућ ако су обе женке и живе у непосредној близини
Рецепт за успешна мачја пријатељства је сложенији: истраживања међу мачкама које нису кућни љубимци открила су да ће се блиски односи формирати – и потрајати – ако су: обе женке, ако одрастају заједно, уколико су блиске или живе у непосредној близини.
Мачке које су искључиво у затвореном могу да створе јака пријатељства са другим мачкама у домаћинству. Слично мачкама које немају власника, оне које су се упознале рано, које су у сродству и дуго живе заједно, чешће су блиски пријатељи. Међу мачкама “јачег” пола, мужјаци показују блискије везе и пријатељство него мешовити парови. Интересантан податак је да ће најмање пријатељстава неговати женке. Прво упознавање мачака је значајно за позитивне дугорочне везе.
Како се друже мачке које живе на отвореном
Мало знамо о друштвеном животу кућних мачака којима је дозвољено да лутају напољу, али подразумевано понашање већине њих је конкуренција и територијалност. Ипак, познато је да се мачке труде да избегну сукобе са другим мачкама. Иако су нека истраживања открила да су интеракције између мачака које лутају обично мирне, оне понекад доводе до туча, посебно ако је храна у близини или дођу на територију непознатих мачака. Да се ствари додатно закомпликују, већа је вероватноћа да ће се две мачке у истом домаћинству свађати ако обе излазе напоље, и то вероватно због уношења непознатих мириса.
Мачке и пси… у хармонији
Мачке могу имати позитивне односе и са другим врстама животиња. Иако се мачке и пси обично приказују као смртни непријатељи, они могу да живе хармонично, па често заједно спавају, играју се и једу, и то углавном ако заједно расту. Занимљив је и податак да су мачке у затвореном простору пријатељски расположене према псима пријатељима него према мачкама из куће које излазе.
Ко је најбољи пријатељ ваше мачке
Ако планирате да своју мачку упознате са новим љубимцен, треба да имате на уму неколико ствари. Прво, упознавање мачака треба да се одвија споро и под вашим надзором како би се повећале шансе за добро слагање. Ваш дом треба да има доста безбедних простора, играчака и хранилица, стубова за гребање и одвојених простора за храну и коришћење тоалета.
Илустрација: Пријатељство између пса и мачке је могуће ако одрастају заједно/ ФОТО: Pixabay
Обезбеђивање простора свакој мачки или псу помаже у спречавању испољавања територијалности и чувања ствари (мачке спречавају друге мачке да приступе стварима које су им потребне) чиме се смањује могућност сукоба између животиња.
Најблискији однос ваша мачка треба да има с – вама, и то је најважније кад је реч о односима кућног љубимца и других станара у дому.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ponasanje-macaka/4073548-da-li-macke-mogu-imati-prijatelje