Летње врућине не падају тешко само људе, и наши љубимци могу имати великих проблема током врелих дана, нарочито ако живе у стану без доброг протока ваздуха или су дугодлаке расе. Иако мачке имају неке урођене механизме за прилагођавање топлоти, током екстремних температура може им бити врло непријатно, па чак и опасно. Ево како можете да им помогнете да лакше поднесу врућину.
1. Вода, вода и још мало воде
Прво и најважније — увек обезбедите довољно свеже и хладне воде. Пожељно је поставити више чинија по стану, посебно у хладовини. Неким мачкама ће пријати и коцкице леда у води, па слободно експериментишите док не пронађете шта ваш љубимац воли. Ако имате фонтану за мачке, још боље, мачке често пију више воде када она тече.
2. Расхладне оазе у стану
Уколико немате климу, потрудите се да направите мачки пријатне „хладне тачке“ по стану. Метална површина, керамичке плочице или чак флаша са хладном водом умотана у крпу могу постати идеално место за одмор. У зоопродавницама постоје и специјалне расхладне простирке које се активирају притиском тела врло су практичне и ефикасне.
Илустрација: Мачка ће инстиктивно тражити хладовину по врелом дану
3. Вентилатори и сенке
Добра циркулација ваздуха знатно доприноси расхлађивању. Укључите вентилатор или клима уређај, али пазите да ваздух не дува директно у мачку. Такође, током најтоплијег дела дана спустите ролетне или завесе како би просторија остала у хладовини.
4. Влажна крпа као прва помоћ
Мачке не воле да се купају, али нека вас то не обесхрабри. Узмите мекану крпу или сунђер, навлажите га хладном (не леденом) водом и нежно пребришите мачкине шапе, врат, стомак и главу. То ће јој помоћи да се охлади на природан начин, без стреса.
5. Мање кретања, више дремања
Мачке инстинктивно смањују активност када је вруће и добро је што то раде, јер тако не подижу температуру тела. Избегавајте играње у најтоплијем делу дана (између 11 и 17 часова) већ јој обезбедите јој миран кутак за одмор.
6. Четка у руке
Код дугодлаких мачака, вишак поддлаке може додатно да греје мачку. Редовно четкање не само што помаже у хигијени, већ и олакшава терморегулацију. Мање крзна, мање топлоте.
7. Лизање и апетит
Пљувачка коју мачка размазује по крзну током кизања испарава и хлади тело, слично као зној код људи. Иако се не зноје као ми, мачке имају знојне жлезде на шапама. Током врелих дана мачке имају и смањен апетит, јер варење подиже телесну температуру.
Илустрација: ЛИзањем мачка кваси крзно и тако се расхлађује
Када се треба забринути?
Иако мачке прилично дбро воде рачуна о себи и могу да се рахладе, то не значи да врућина не може да буде озбиљна по вашу мацу. Старије, деблје мачке и оне са здравственим проблемима теже подносе врућину. Ово су симптоми да се мачка прегрејала или добила топлотни удар:
- Тешко и брзо дисање
- Летаргија
- Црвенило десни
- Повраћање или колапс
У случају да приметите било који од ових симптома одмах контактирајте ветеринара. Топлотни удар код мачака може бити фаталан ако се на време не реагује. Да бисте избегли овакве и сличне компликације можете направити хладан кутак за вашу мацу док сте ви на послу. Ставите хладну флашу у картонску кутију, преко ставите стари пешкир и поставите све у најхладнији део стана. Мачке воле „пећине“, па ће брзо открити овај импровизовани спас од врућине.
Пратите понашање своје мачке. Ако је тиха, тражи хладовину и лежи у чудним положајима на поду вероватно јој је вруће. Уз мало пажње, нежности и креативности, можете јој обезбедити пријатно и безбедно лето.
Извор: Кућни љубимац