Ако живите у топлом поднебљу и имате дугоухог љубимца који је изложен ризику од прегревања, примените неку од ових делотворних мера.Кунићи су веома активни кућни љубимци који лети воле да проводе време напољу и да трче по дворишту и кући.
Активност им јесте неопходна, али ако је напољу превруће или ваш дом нема клима уређај, постоји опасност од прегревања.
Највећем ризику од прегревања изложени су кунићи са много крзна, веома младе или времешне јединке, па и гојазни кунићи.
Ако телесна температура кунића постане превисока, ето проблема!
Срећом, можете расхладити кунића на више начина и тако спречити његово прегревање и колапс.
Уколико живите у топлом поднебљу, или имате кунића који је изложен већем ризику од прегревања, примените неку од предложених мера.
1. Клима уређај
Кунићима ће бити пријатно ако у вашем стану температура не прелази 25 степени Целзијуса, али ако она порасте, препоручује се укључивање клима уређаја (уколико га имате).
2. Вентилатори који ротирају
У случају да немате клима-уређај, а морате брзо да расхладите кунића, усмерите вентилатор према њему и укључите. Бонус за хлађење је и постављање посуде са хладном водом и коцкицама леда испред вентилатора!
3. Плафонски вентилатори
Плафонски вентилатор у просторији где борави кунић такође ће помоћи у одржавању пријатне собне температуре.
Илустрација: Зечеви су осетљиви на високе температуре које тешко подносе
4. Отворите прозоре!
Поветарац који дува напољу помоћи ће да колико толико расхладите животни простор. Отворите неколико прозора како би свеж ваздух ушао и расхладио кунића. Притом поведите рачуна да љубимац не побегне, поготово ако су прозори ниски.
5. Завесе и ролетне
Једноставно повлачење завеса или спуштање ролетни на прозору ће онемогућити улазак сунчеве светлости у просторију. Ово ће помоћи да соба буде мање топла.
6. Шишање
Ако кунић има много крзна, одсецање вишка длаке са ушију, стомака и других делова тела олакшаће му боравак на врућини. Дугодлаки кунићи могу добити и нову, летњу “фризуру”. Водите рачуна о коришћењу оштрог прибора ако сами шишате кунића, јер има веома осетљиву кожу!
7. Сенка
Кунић који борави напољу мора имати приступ сеновитим местима. Можете га држати подаље од директне сунчеве светлости тако што ћете њихову кућицу поставити на трајно сеновито место.
8. Флашица са распршивачем
Користите бочицу са распршивачем да бисте овлаш оросили уши вашег зекана. И вода која испарава ће му помоћи у расхлађивању.
9. Смрзнута флаша са водом
Замрзните пластичне боце са водом или их напуните коцкама леда и ставите око кунића. Он ће вероватно лизати флашице или се наслањати на њих како би се расхладио. Можете поставити и вец́е замрзнуте боце, али их прво умотајте у пешкир.
10. Плочице
Ставите комад гранита или керамичке плочице у фрижидер или замрзивач, а потом поставите на под. Кунићу ће сигурно бити пријатно да накратко (до 15 минута) легне на њих како би се расхладио.
11. Лед
Кунићу увек треба да буде доступна свежа вода, поготово лети. Сипајте воду и додајте коцкице леда у чинију и посуду из које пију глодари.
Могу ли кунићи добити топлотни удар?
Кунићи су подложни топлотном удару ако се не расхладе на врућини. Не игноришите симптоме прегревања, јер кунић може угинути.
Илустрација: Не игноришите симптоме прегревања код вашег љубимца
Који су знаци топлотног удара код кунића?
Кунићи могу да регулишу сопствену телесну температуру и првенствено користе уши да се расхладе или апсорбују топлоту, тако да је стање ушију најбољи показатељ да ли је зекан прегрејан.
Други знаци топлотног удара су лежање на боку, влажна њушкица, убрзано дисање, малаксалост и често отварање уста.
Како да знате да је кунић превише врућ?
Најлакши начин да ово утврдите је опипавање ушију, које не смеју бити превруће. Успут посматрајте како се кунић понаша, и на основу свих знакова закључите да ли је неопходно да га водите код ветеринара.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/male-zivotinje/3709878-kako-rashladiti-kunica-na-velikim-vrucinama
ФОТО: Pixabay