Кијање код мачића може бити резултат безазлених иритација из околине, али може указивати и на озбиљније проблеме попут инфекција горњих дисајних путева. Ако се повремено деси након излагања прашини, парфемима или диму, вероватно је пролазно.
Међутим, ако кијање траје дуже или је праћено цурењем из носа, отежаним дисањем или смањеним апетитом, потребно је ветеринарско испитивање.
Најчешћи узроци кијања код мачића
- Иритација услед прашине, парфема, дима или средстава за чишћење
- Вирусне и бактеријске инфекције горњих дисајних путева
- Упала синуса или присуство страног тела у носу
- Алергије (ређе код мачића, чешће код одраслих мачака)
Инфекције горњих дисајних путеваНајчешћи узрочници су херпесвирус и калицивирус, који изазивају кијање, цурење из носа, коњунктивитис и чиреве у устима.
Ове инфекције су веома заразне, а симптоми могу трајати од недељу дана до неколико недеља.Лечење укључује антибиотике, антивирусне лекове, хидратацију и инхалације за олакшавање дисања.
Илустрација: Пратите понашање мачета, па уколико приметите и друге симтоме потражите помоћ ветеринара
Када посетити ветеринара?
Ако маче често кише и има следеће симптоме, потребно је стручно мишљење:
- Исцедак из носа или очију (посебно гној или крв)
- Потешкоће са дисањем, кашаљ
- Губитак апетита и летаргија
- Увећани лимфни чворови
Превенција и нега
Најбољи начин заштите је правовремена вакцинација и одржавање хигијене окружења. Осигурајте мачету здраву исхрану, смањите стрес и избегавајте контакт са уличним или болесним мачкама.
Ако кијање траје дуже од неколико дана или је праћено озбиљним симптомима, најбоље је посетити ветеринара како би се спречиле компликације и омогућио бржи опоравак.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/376351/zasto-mace-kija/vest