Мачке су праве спавалице! Потпуно је нормално да мачке спавају између 12 и 16 сати дневно, а неке, посебно мачићи, старије мачке или врло лење мачке, могу да спавају и до 20 сати дневно.
Ево како то функционише:
- Мачићи: често спавају 16–20 сати дневно јер им сан помаже у расту.
- Одрасле мачке: обично спавају 12–16 сати, најчешће током дана јер су природно ноћне животиње.
- Старије мачке: могу да спавају и више од 16 сати, јер имају мање енергије.
Већина тог сна није дубок сан, већ како то описују ветеринари у питању је “лаки дремеж”, јер су мачке спремне да одреагују на звукове или покрете.
Ако твоја маца спава више него обично и делује уморно, тромо, не једе или показује друге симптоме, то може бити знак да нешто није у реду. У супротном, све је то у мачјој природи.
Колико мачка спава зависи од више фактора, и многи су сасвим логични кад се боље погледа. Ево шта све утиче:
Старост
Мачићи и старије мачке спавају знатно више. Младе одрасле мачке имају више енергије, па су активније и можда ће спавати нешто краће (али и даље много по људским стандардима).
Активност и стил живота
Кућне мачке које немају пуно стимулације често више спавају јер им је дан монотони. Мачке које излазе напоље (или имају доста играчака и стимулације) могу бити активније, па ће можда имати мало краће периоде сна.
Исхрана
После обилног оброка мачке често упадају у “сан због хране”, па воле да залегну. Права послеподневна сиеста! Ако не добијају довољно хранљивих састојака, могу деловати уморно и спавати више него што је нормално.
Стрес и досада
Ако мачка нема довољно стимулације или је усамљена, може се повући у сан. Исто важи ако је у стресном окружењу — сан служи као бег.
Здравствено стање
Мачке које се не осећају добро често више спавају. Болести, инфекције, проблеми са штитастом жлездом, чак и депресија (да, и то се дешава код мачака) могу бити разлог.
Временски услови
Кад је хладно, кишовито или тмурно, мачке често само желе да се склупчају и преспавају дан. Сунчан дан зна да их мало размрда — поготово ако могу да дремају на сунцу.
Илустрација: Колико дуго ће мачка спавати током дана зависи од бројних фактора
Када треба да се забринете?
Иако је дуго спавање код мачака углавном нормално, изненадне промене у обрасцима спавања (поготово ако мачка спава више него иначе и делује летаргично) могу да буду знак да нешто није у реду.
Ево који здравствени проблеми могу бити повезани с претераним спавањем:
Хипотиреоза (ретка код мачака, али могуће) доводи до успоравања метаболизма, па мачка постаје трома, поспана, гоји се, длака опада.
Инфекције или хроничне болести попут вируса (мачји грип, ФИВ, ФеЛВ), упала, или бактеријских инфекција. Прати их умор, мањак апетита, температура, исцурек из очију или носа.
Срчане болести
Смањена циркулација доводи до тога да се мачка брзо умара, више спава, можда и отежано дише.
Бол и нелагодност
Бол у зглобовима, зубима, стомаку (нпр. артритис, гастроинтестинални проблеми) тера их да се повуку и више спавају. Понашају се тише него иначе, понекад шапују или избегавају скакање.
Губитак апетита – могу бити повезани са проблеми са варењем. Ако не једу довољно, немају енергије онда више спавања. То може бити знак бубрежних проблема, дијабетеса или чак тумора.
Депресија или анксиозност
Мачке могу постати повучене, престану да се играју, спавају више и избегавају људе.
Како да препознаш да спавање није у границама нормале?
Важно је обратити пажњу на следеће знакове упозорења:
- Губитак или повећан апетит
- Промене у тежини
- Необично дисање
- Повлачење, не игра се, не мази се
- Скривање
- Повраћање, пролив, промене у мокрењу
- Раздражљивост или необично мирно понашање
Ако приметиш нешто од тога, најбоље је да се обратиш ветеринару. Иначе, спавање код мачака је буквално као олимпијска дисциплина , они су прави професионалци у дремкању.
Извор: Кућни љубимац