Власници паса често нису сигурни колико је шетње заправо довољно за њихове љубимце. Да ли је довољна кратка шетња око зграде? Да ли пас мора трчати сатима у парку? Одговор зависи од више фактора, а најважнији су узраст и раса пса. Стручњаци саветују да се физичка активност пажљиво прилагоди сваком псу, јер превише или премало кретања може бити штетно по здравље.
Штенци: Кратко, али редовно
Код младих паса најважније је да се не преоптерете. Њихов мишићно-коштани систем још увек се развија, па се препоручује правило: пет минута шетње по месецу старости, и то два пута дневно. На пример, штене старо четири месеца требало би да има по двадесет минута физичке активности ујутру и увече.
Ова активност не мора подразумевати искључиво шетњу. Игра у дворишту, учење трикова и лагано трчање уз власника су одлични начини да се штене умори, а да се не оптерети.
Одрасли пси: Раса диктира темпо
Када пас уђе у фазу одраслог живота, његове потребе за кретањем зависе пре свега од расе и карактера. Већини паса одговара између 30 и 60 минута дневне физичке активности, али постоји велика разлика између пасмина.
Илустрација: Дужина шетње зависи и од расе пса
Активне расе, попут бордер колија, хаскија или лабрадора, често захтевају и до два сата кретања дневно, укључујући дуже шетње, трчање и менталне игре. С друге стране, мирније расе, попут мопса или булдога, задовољне су са две шетње по двадесет минута, нарочито ако су уз то стимулисане игром или друштвом.
Старији пси: Кретање без оптерећења
И у старијем узрасту, кретање остаје кључни део очувања здравља. Старијим псима се препоручује 30 до 60 минута физичке активности дневно, али уз посебан опрез. Кључно је да се избегну активности које оптерећују зглобове.
Благе шетње по трави, мекој подлози, избегавање степеница и наглих покрета су обавезни. Такође, одлична опција за старије псе са проблемима у зглобовима је хидротерапија – вежбање у води које не ствара притисак на тело, али активира мишиће и побољшава циркулацију.
Физичка и ментална стимулација иду заједно
Без обзира на узраст, псима је потребна континуирана стимулација – како физичка, тако и ментална. Нова окружења, мириси, задаци, игра са другим псима или тренинзи послушности – све то доприноси не само физичком здрављу, већ и емоционалном балансу пса.
Илустрација: Старијим псима је довољно 30 до 60 минута физичке активности дневно
Закључак је једноставан: не постоји универзална формула, али постоји правило које важи за све – покрет је здравље, и треба га прилагодити сваком псу појединачно.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/391777/koliko-cesto-treba-setati-psa/vest
ФОТО: Pixabay