Постоји мишљење, мада сада већ и застарело, да је мењање акваријумске воде опасно, односно смртоносно по рибице које живе у њему. Постоје власници којима се догађало да рибице угину, одмах по промени воде или након неколико недеља.
Уколико је мењање воде заиста смртоносно, зашто онда то радимо, али, исто тако, како постоји толики број људи који редовно мења воду, а љубимци им остају здрави? У чему је ствар?
Проблем настаје у томе када се, поготово након дужег временског периода (од неколико месеци или годину, две…) нагло промени сва вода у акваријуму и сва декорација у њему детаљно очисти. Ствар је у томе да се с временом измет рибица, остаци хране и сличан отпад разграђују у води и она поприма другачији хемијски састав и тој промени се рибице прилагођавају. Када нагло промените сву воду, нарушавате биолошку равнотежу у којој су рибице до тада живеле. Ту промену, заједно са изменом температуре, неке рибице не могу да истрпе и врло брзо угину, док неке угину тек након неког времена услед последица шока који преживљавају. Због тога је разрађен ефикасан систем чишћења акваријума и мењања воде.
Илустрација: Рибице не треба да буду у акваријуму током самог чишћења и мењања воде
Остаје питање зашто се вода у акваријуму уопште мења ако је тај процес опасан. Ради се о томе да у акваријуму не постоји потпуни метаболички животни циклус, односно све што се наталожи не може да се разгради у потпуности, па тако долази до промене пХ вредности (вода, на пример, може постати кисела), могуће је неконтролисано размножавање алги, смањење нивоа кисеоника, таложење нездравих материја и друго.
У складу с тим, али и са правилном техником, воду треба редовно мењати и проверавати филтере. Рибице не треба да буду у акваријуму током самог чишћења и мењања воде.
Уз пажљиву негу акваријума и рибица, бићете сигурни у то да сте им обезбедили здрав, а самим тим и срећан живот.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/akvaristika/4029222-promena-vode-u-akvarijumu-opasna-je-za-ribice-samo-u-jednom-slucaju
ФОТО: Pixabay