Пси су по природи другачији. Њихово понашање је често непромишљено, радознало и физички активно. У стању су да се без размишљања увале у блато, смеће, барице или друге прљаве површине.
Мачке су, за разлику од њих, готово опсесивно уредне. Већи део дана проводе негујући своје тело. Њихов језик, прекривен малим кукицама, служи као природна четка којом уклањају длаку, прљавштину и масноће са свог крзна.
Због тога мачке ретко имају јак телесни мирис и обично им није потребно купање све док не наиђе ситуација у којој ни оне не могу саме да се изборе.
Када мачка мора да се купа
Купање мачке постаје неопходно када дође у контакт са супстанцама које су лепљиве, токсичне или непријатног мириса. Ако се, рецимо, уваља у уље, боју, лепак или нешто што не може да уклони лизањем, мора се окупати. Слично важи и када се појави непријатан мирис који не нестаје. У тим случајевима није довољно обрисати је – потребно је темељно прање шампоном који је безбедан за мачке.
Илустрација: Мачке саме опсеивно одржавају хигијену
Купање је важно и код мачака које због болести, гојазности, старости или повреда више не могу да одржавају хигијену. Оне често не могу да дохвате задњи део тела, па се ту накупљају масноће, прљавштина, па чак и упале коже. Власник тада мора преузети одговорност и помоћи љубимици.
Мачке које имају кожне болести, буве, гљивице или паразите такође захтевају третман – али искључиво по препоруци ветеринара. У тим случајевима користе се медицински шампони и специфични режими купања, прилагођени здравственом стању животиње.
Када јој треба ваша помоћ?
Постоје и свакодневне ситуације које се не чине драматичне, али ипак захтевају интервенцију. Ако је крзно мачке улепљено храном, блатом или сопственом длаком, а она не успева да га очисти, то може изазвати иритације коже или стварање чворова. Тада на сцену ступате ви – не да бисте нарушили њену рутину, већ да бисте јој олакшали.
Оно што је посебно важно јесте разумевање да купање треба да буде изузетак, а не пракса. Здрава мачка којој није потребна помоћ не би требало да буде излагана води без потребе, јер то може изазвати озбиљан стрес. Мачке не подносе присилан контакт са водом, нарочито ако су изненађене или уплашене. Због тога је важно знати како им помоћи, а да их не трауматизујете.
Како окупати мачку без трауме
Купање мачке мора бити пажљиво, нежно и промишљено. Вода треба да буде млака, ни претопла ни хладна, а просторија тиха и без буке. Шампон који користите мора бити специјално формулисан за мачке – никако људски или псећи, јер може изазвати озбиљне иритације коже.
Илустрација: Мачка се купа само кад не може сама да се очисти због болести или старости
Мачку треба постепено наводити на контакт с водом, без сипања по глави или ушима. Прање треба ограничити на тело, а посебно нежно чистити стомак и шапе. Након испирања, треба је пажљиво умотати у пешкир и осушити – или благо фенирати, ако не показује страх.
Врло је важно наградити мачку након оваквог искуства. Посластица, мажење или тихо повлачење у њен омиљени кутак помоћи ће јој да не остане под стресом и да вас не перципира као извор непријатности.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/387529/da-li-macka-sme-da-se-kupa/vest