Када се деветонедељно раздобље скотности заврши, скотна мачка постаје немирна и почиње да тражи сакривено и мирно место у којем ће на свет донети младе. И док је до тада била прождрљива, њен апетит сада нестаје и почиње да одбија храну. То је поуздан знак да порођај ускоро предстоји. Кад за то дође време мачка напросто ишчезне; завуче се негде како би се несметано посветила доношењу легла на свет. Неке мачке не воле да им се било ко у то меша. Оним другима, које живе по становима, готово је свеједно хоће ли се неко “петљати” са њима или не. Треће ће послушно отићи у специјално припремљен сандук за тај чин. Неке мачке, међутим, упорно ће одбијати то вештачко и мекано гнездо и завући ће се на неко скривено место.
Када је реч о типичном леглу од, рецимо, пет мачића који долазе на свет у временским интервалима од тридесетак минута, цео чин порођаја траје два до два и по сата. Неке мачке се коте много брже – по једно маче сваког минута али то се ређе догађа. Типични размак од пола сата од мачета до мачета није случајан. Јер, он оставља мачки довољно времена да се ваљано побрине за свако маче пре него што ће окотити следеће.
Илустрација: Мачка посвећује невероватну пажњу сваком мачету
Уосталом, мачка се током порођаја, као и мачићи, веома исцрпе. Пажња коју мајка посвећује сваком новорођеном мачету има три фазе. Она прво подере постељицу у којој се налази маче кад дође на свет. Затим, са великом пажњом, очисти нос и уста новорођеном младунчету да би оно могло да почне да дише.
Кад је тај важан посао завршен, мачка чисти младунче тако што прво прегризе, око два и по центиметара од младунчетовог трбуха, пупчану врпцу и поједе је. Мали патрљак који остане мачка не дира јер зна да ће се он осушити и отпасти сам од себе. После тога она поједе постељицу (плаценту) што је вредна храна у дугим сатима који јој предстоје у првом дану живота мачића – пише Десмонд Морис, француски фелинолог и познавалац понашања животиња и додаје:
– Затим мачка пажљиво олиже свако маче по целом телу чиме им помаже да се осуше, а онда се мало одмара. Одмор не траје дуго јер се убрзо појављује следеће младунче и исти се процес понавља. Ако се мачка превише умори или ако има бројно легло, она ће последња два или једно маче потпуно запоставити, па чак и пустити да угину. Али, не треба сметнути с ума да су мачке, у већини случајева, невероватно добре и веште “бабице” и да им није потребна никаква људска помоћ.
Чим се мачићи опораве од “трауме рађања”, почну да се мешкоље и траже сису. Прво дојење је за њих од животне важности јер их оно имунизује од болести. Наиме, пре него што почне производити право млеко, мачка ствара прво млеко, тзв. колострум, које је богато антителима и одмах даје мачићима велику и изузетно важну предност у спречавању оболевања од разних, претежно заразних, болести. Колострум је, осим тога, богат беланчевинама и минералима и мачка га има само првих дана, а онда почне да ствара нормално млеко.
Извор: Агробизнис магазин