Колико пута сте свог пса затекли како вам гура њушку у руку док мазите другог љубимца? Или мачку како окреће леђа и одлази увређена након што сте више пажње посветили неком другом? Научници кажу – то није случајност. То је љубомора.
Истраживање Универзитета у Калифорнији, спроведено на више од 30 паса, потврдило је да пси не само да примећују када њихов човек обраћа пажњу на другог пса, већ и интензивно реагују – лају, гурају се, покушавају да скрену пажњу на себе. У многим случајевима, понашају се готово идентично као дете које се осећа запостављено.
Иако мачке ређе показују љубомору на очигледан начин, њихова осећања нису ништа слабија. Повлачење, игнорисање, изненадна незаинтересованост за игру или чак превртање ствари – све су то сигнали да је „царство“ нарушено и да је поредак пажње померен.
Љубомора код животиња није иста као код људи, али је емоција која се јавља када животиња осети претњу у вези са својим положајем у породици. То је природна реакција и знак везаности.
Стручњаци саветују да, уколико уводимо новог љубимца у дом или ако се више дружимо са туђим псом, постојећи љубимац треба да буде постепено укључен у нову ситуацију. Равномерна пажња, охрабрење, и навике које се не мењају преко ноћи – најбољи су пут до здравог односа.
У крајњој линији, љубомора код паса и мачака није недостатак. Напротив – она је доказ да смо важни, да су везани за нас, и да њихов свет почиње управо тамо где и наш: у једном погледу, гесту, додиру.
А то је већ емоција коју сви разумемо.