У МОДЕРНИМ домаћинствима широм света, све више мачака живи дуже, безбедније и удобније у затвореном простору. Међутим, док их штитимо од спољашњих претњи попут аутомобила, паса или других мачака, ненамерно им наносимо другу врсту штете.
Ветеринар Марк Дос Анжос је за портал PetHelpful открио да седентарни начин живота, који доводи до вишка килограма, значајно скраћује животни век мачака, али постоји неколико ствари које можемо учинити да спасемо своје љубимце.
Нови свакодневни живот са озбиљним последицама
Мачке су некада већи део дана или ноћи проводиле напољу, ловећи плен, истражујући околину и сагоревајући калорије разним активностима. Данашње мачке које бораве у затвореном простору већи део свог живота све више замењују физичку активност седењем на каучу. Иако ово смањује ризик од повреда, саобраћајних незгода и инфекција, мачке које не воде рачуна о седентарном начину живота су склоније гојазности.
Ветеринарска статистика потврђује алармантан тренд: приближно једна трећина неактивних мачака има прекомерну тежину, док је према најновијим истраживањима између 6 и 8% мачака већ озбиљно гојазно. Ова прекомерна тежина није безопасна. Дос Анжос наглашава да гојазност није само естетски проблем, већ је то здравствени ризик који драстично скраћује живот и квалитет живота мачке.
Илустрација: Можда је живот у кући сигурнији за мачку, али то носи проблеме са гојазношћу
Прекомерна тежина доводи до болести и краћег животног века
Масно ткиво код мачака није неактивна маса. Оно активно ослобађа инфламаторне медијаторе адипокине, који узрокују низ хроничних болести, међу којима се истичу:
- Дијабетес – сваки додатни килограм телесне масти повећава ризик од инсулинске резистенције за 30%. Гојазне мачке имају 2 до 4 пута већу вероватноћу да развију дијабетес од оних нормалне тежине.
- Артритис – иако се некада веровало да артритис настаје због механичког оптерећења зглобова, недавна истраживања показују да сама масна ткива подстичу упалу и деградацију зглобова.
- Болести срца – висок крвни притисак код гојазних мачака повећава ризик од срчаних обољења.
- Астма – иако не изазива директно болест, гојазност додатно погоршава симптоме астме.
- Дигестивни поремећаји и дијареја – чешћи су код гојазних мачака, мада није познато да ли су резултат поремећене цревне флоре и деловања адипокина.
- Кожне болести – масне наслаге доприносе чешћем развоју дерматолошких проблема.
- Рак – Гојазне мачке имају већу учесталост неких врста рака, као што су лимфом и рак млечне жлезде.
Зашто су гојазне мачке склоније обољевању?
Ново истраживање објављено у научном часопису Nature открива дубље разлоге зашто су гојазне мачке склоније болестима. Испитивањем крвне слике мачака различитих телесних стања, научници су открили да гојазни кућни љубимци имају смањен ниво белих крвних зрнаца, ниже вредности хемоглобина и фосфора, као и повећан ниво гвожђа и неких других крвних зрнаца.
Иако научници још увек покушавају да у потпуности разумеју узрочно-последичне везе, јасно је да су имуни систем и биохемија гојазних мачака значајно ослабљени, што их чини подложнијим низу болести.
Илустрација: Нека храна за вашег лјубимца нуде квалитетнија и са више меса
Два кључна корака ка спасењу
Како спречити и преокренути овај негативни тренд? Ветеринар Дос Анжос препоручује два конкретна корака:
1. Прелазак на целовиту, природну исхрану
Сува храна, посебно јефтинијих марки, често садржи велике количине угљених хидрата и мало меса, што доводи до гојазности. Мачке чија се исхрана састоји од 75% суве хране имају двоструко већи ризик од гојазности у поређењу са онима које се хране влажном или интегралном храном.
Прелазак на исхрану засновану на месу и природним састојцима, било да је у питању домаћа или комерцијално квалитетна влажна храна, може имати значајан утицај на губитак тежине и побољшање здравља.
2. Подстицање игре и активности
Губљење тежине не зависи само од исхране. Мачке такође треба да сагоревају калорије. Увођење активности као што су пењалице, гребалице или интерактивни тунели, као и провођење времена у игри са власником, кључно је за трошење вишка енергије.
Ако можете себи то приуштити, размислите о изградњи ограђеног спољашњег простора где мачка може бити безбедна и активна, а да не представља опасност за птице и друге дивље животиње.
Поред тога, важно је мењати играчке и мотивисати мачку кроз нове активности, јер досада изазива пасивност, а пасивност доводи до вишка килограма.
Реагујте на време
Пошто многи власници не могу да препознају када им је мачка гојазна, важно је потражити савет ветеринара који ће проценити физичко стање мачке. Губитак тежине може продужити животни век мачке и побољшати њен квалитет живота. Здраве и активне мачке ређе пате од хроничних упала и болести, као и од депресије, што није неуобичајено код домаћих мачака.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/jedna-losa-navika-znacajno-skracuje-zivotni-vijek-macaka/2679847.aspx