Мачке су неправедно оптужене како су саможиви, хладни љубимци који код газде долазе само кад им нешто треба. Међутим, сваки познавалац и љубитељ мачака ће вам рећи да то није тако. За разлику од пса који су привржени људима, мачке чак и кад су обасуте љубављу као кућни љубимци траже дозу самосталности и то треба да поштујете. Она има своје потребе које као одговоран власник треба да испоштујете, а ове крзнене умиљате животиње ће вам узвратити безграничном љубављу и приврженошћу. Ако нисте сигурни да ли је мачка прави кућни љубимац за вас одговорите искрено себи на следећа питања и све ће вам бити јасно.
1. Да ли ћете имати разумевање за мачку?
Мачка ужива у пажњи и љубави свог власника, али кад то њој одговара. За разлику од паса који су изузетно социјалне животиње мачке ту љубав показују на друге начине. Мачке су по природи индивидуалци, самосталне и имају специфичан темперамент. Ако нисте у стању то да разумете и прихватите, можда је ипак боље да узмете неку другу животињу за љубимца.
2. Колико имате времена?
Велика предност мачака је управио њихова самосталност и добри су љубимци за људе који имају пуно посла. Редовна исхрана, чиста вода и свакодневно чишћење посипа је практично све што вам је потребно око ваше мачке. Током дана док сте на послу оне ће да луњају по стану или спавају. Мазиће се с вама кад оне осете потребу за то, а остатак времена посвећују себи. Уколико одаберете дугодлаку мачку имаћете обавезу и да је редовно четкате како јој се не би ућебала длака што може довести до проблема са кожом. Прилико одабира водите рачуна да маче млађе од четири месеца не би требало остављати смо дуже од три сата јер ће патити, а вероватно ће вам страдати и намештај. Старије мачке имају свој ритам и мање су захтевне.
3. Да ли сте размишљали о трошковима?
Сваки кућни љубимац, па и мачка, биће додатни удар на ваш буџет. Пре него што одлучите да узмете или удомите мачку израчунајте да ли ћете моћи да издвајате довољно новца за квалитетну храну, посип, годишње вакцинације, препарате против бува, ветеринара уколико је потребно. Ако нисте спремни за то онда је боље и за вас и за мачку да је не узимате у свој дом.
4. Можете ли толерисати штету?
Ваш намештај, тепих, завесе и собне биљке могу бити на мети ваше крзнене љубимице. Ако сте спремни да „зажмурите“ на њене несташлуке, посебно уколико сте узели маче онда је ова животиња прави љубимац за вас. Мачке треба васпитати и научити их шта смеју, а шта не смеју да раде у стану. Васпитне методе не смеју да буду грубе, већ се послужите триком наградите је кад нешто добро уради. Мачке су изузетно интелигентне и врло брзо и лако уче, међутим чак и кад знају да нешто не смеју, рецимо да гребу намештај, оне ће то понекад урадити зато што им се може.
5. Да ли сте спремни на појачану хигијену?
Мачке су изузетно чисте животиње и саме се купају више пута дневно. Мачија пљувачка садржи супстанце које убијају бактерије тако да је након умивања њено крзно готово стерилно. Наравно, ово се односи првенствено на кућне мачке које не излазе напоље и не завлаче се ко зна где. Без обзира о којој је раси реч мачке се лињају па морате бити спреми на појачану хигијену, односно да барем два до три пута недељно усисавате дом како бисте покупили длаке које ваша љубимица оставља по намештају, тепиху, вашој одећи…
6. Како да се мачка сложи са другим љубимцем?
Мачке су изразити територијално настројене, то им је у крви и генетском коду. Уколико већ имате неку другу животињу у кући без обзира да ли је у питању пас или друга мачка важно је да упознавање са новом љубимицом буде постепено и никако их не остављајте саме. На овај начин ћете избећи проблеме са развојем страха или агресивног понашања код једне или обе животиње.
7. Да ли сте спремни на дугорочну обавезу?
Мачка као љубимац може бити веома дуго уз вас, чак и 20 година. За то време ви можете проћи кроз разне животне фазе: селидбе, брак, развод, рођење детета, нови посао… У свим тим новим животним ситуацијама ваша маца ће бити уз вас. С обзиром на то да се мачке дубоко везују за своје људске породице, може им бити веома тешко уколико се та веза прекине или ви не будете у прилици да више бринете о свом љубимцу. Због тога добро размислите да ли желите мачку за љубимца јер ће његов живот зависити од ваше одлуке. Ако сте одговорили позитивно на сва питања и спремни сте да се одрекнете мало сопственог конфора зарад вашег љубимца и свесни сте одговорности коју та обавеза носи, онда слободно удомите или купите мачку и уживајте уз ову невероватну животињу у свом дому.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay