Прослава Нове године често доноси одлуке о бољем животу, али већ 2. јануара многи се подсете ко заиста јесу. Иза светла и ефорије празника, наметнуто се поставља питање о одговорности према кућним љубимцима.
Ветеринар Владимир Терзин, гост емисије „Београдска хроника“, истакао је да сведочимо забрињавајућем проблему напуштања животиња након празника. Иако не постоји тачна статистика, бројни улични пси и мачке сведоче о обиму овог проблема.
„Животиња није поклон. Она је обавеза наредних 15 година“, наглашава др. Терзин. Он упозорава да даровање животиња мора бити пажљиво и намерно планирано, а никако импулсивно. Додаје да особа која прима животињу мора бити спремна за овакву обавезу.
Напуштање кућних љубимаца након проведеног времена у удобним домовима често завршава тако што те животиње умиру од глади или несрећа на улици. Просечни век живота пса на улици износи само 5,5 година, док чак 92% уличних мачака и паса рођених на улици не преживи прву годину. Ова статистика осликава озбиљност проблема који захтева друштвену пажњу.
Додатно, постоје извештаји да све више старијих власника укључује своје кућне љубимце у тестаменте, како би осигурали њихову будућност. Овај чин одговорности истиче важност дугорочног планирања у власништву љубимаца. У Европској унији, процес усвајања кућних љубимаца често укључује обуке и провере услова за чување животиња, што би могла бити корисна пракса и у нашој земљи.
Важна порука гласи: љубимци нису играчке. Они су бића која захтевају љубав, посвећеност и свакодневну пажњу. Размишљање о овим аспектима пре него што одлучимо да удомимо љубимца, може значајно смањити број напуштених животиња и унапредити квалитет живота свих укључених.