Сваки нови власник мачке би, одмах по доласку мачета у породицу, требало да размотри питање стерилизације свог љубимца. Како око ове теме круже разни митови, одлучили смо се да је покријемо и објаснимо све кораке које би власник са својом мачком требало да испоштује и пређе, пише Апетит.рс.
Шта је стерилизација
Стерилизација је рутинска операција током које се уклањају репродуктивни органи женке (јајници и материца), док се код мужјака сличан процес назива кастрација и том приликом се уклањају тестиси.
Да ли је стерилизација болан захват
Када је у питању сама операција, она је потпуно безболна за животињу, с обзиром на то да ће љубимац бити у потпуној анестезији. Након операције, рез код женки се ушива, док код мачора рана зараста сама и најчешће нису потребни шавови.
У оба случаја мачка и мачор ће бити пуштени кући истог дана.
Зарастање и опоравак трају од 7 до 10 дана и тада је љубимцу неопходна нега, мир и одмор. Препоручује се да власник мачки буде стално на располагању у периоду опоравка, како би могао да прати њено стање у случају компликација о којима ће му предочити ветеринар.
Илустрација: Стерилизацијом се ризик тумора млечних жлезда своди на 1 одсто
Када је најбоље стерилисати мачку
Препорука је да се мачка стерилише пре него што стекне полну зрелост, што је између 4 и 6 месеци старости. Мачку можете стерилисати и касније, али је боље да се то обави пре првог терања, како би се шансе за појаву тумора млечних жлезда свеле на само један проценат.
С обзиром на то да је свака мачка посебна, обратите се ветеринару како би вам дао најтачније смернице.
Предности стерилизације
Осим спречавања нежељене трудноће, постоје и друге предности стерилизације, како по здравље, тако и по понашање мачке.
Након кастрације, мачор више неће имати потребу да обележава територију урином. Услед уклањања репродуктивних органа, мачка неће имати потребу за парењем, па ће се тако смањити шанса да побегне од куће у потрази за партнером.
Стерилизација мачке отклања ризик од неких болести и инфекције материце. Још једна од добрих последица стерилизације, односно кастрације је да ће мачка постати мирнија, а мачак ће бити мање агресиван и неће имати наглашен осећај територијалности.
Илустрација: Опоравак након стерилизације траје око 7 дана
Ризици стерилизације
С обзиром на то да је стерилизација, односно кастрација хируршки захват, постоји могућност од компликација (мада се ретко дешавају). Такође може доћи до инфекције ране, што је разлог због ког морате стално проверавати стање мачке током њеног опоравка, како бисте сваку непланирану промену одмах пријавили ветеринару.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3804812-sterilizacija-macke-zahvat-oporavak-prednosti-i-rizici
ФОТО: Unsplash/Pixabay