Пролеће је стигло, што значи да је време за генералку у кући: ваља очистити и освежити просторије и припремити их за летње сунце и уживање. Али, освежавање дома и одржавање хигијене у животном простору који делите са псом, мачком или неком другом животињом подразумева и коришћење препарата који ни на који начин не смеју наудити њиховом здрављу.
Како треба одржавати хигијену у дому у коме живи пас или мачка? Није само реч о уклањању длака и остатака хране, већ и о коришћењу хемијских препарата чији састав треба да буде апсолутно безбедан за љубимце.
Супстанце које сметају псима и мачкама
Искусни власници кућних љубимаца знају које препарате не смеју користити, јер су токсични. Власници почетници или они који нису сигурни у избор “хемије” за дом треба да избегну: амонијак, хлор, избељиваче, алкохол, фенол, формалдехид, фталате и водоник пероксид.
Илустрација: Списак недозвољених средстава је подужи, па водите рачуна шта користите
Списак опасних супстанци овде није коначан, јер има још оних којима се љубимци могу отровати. Етерична уља могу бити токсична за мачке, птице, па чак и псе. И омекшивач за веш није пожељан у близини љубимаца, па га треба чувати затвореног, далеко од њихових шапа.
Кад имате недоумицу у вези са потенцијално опасним хемијским препаратом, прочитајте етикету на овом производу. Већина има исписана упозорења „опасност“, „опрез“ или напомену да се „користити у добро проветреном простору“.
Ако баш морате да користите неки од “забрањених” производа, склоните љубимца из дома или тог подручја док чистите. Кад завршите, сачекајте да се тај део дома сасвим осуши и неколико сати ветрите простор пре него што вратите куц́ног љубимца.
Нетоксични предмети за чишћење – ваљци, крпе, усисивач…
Усисавање није никакав производ, већ радња којом смањујете количину накупљене длаке кућних љубимаца, прљавштину и евентуалне спољашње паразите, као што су буве. Чешће усисавање ће бити потребно ако се љубимац лиња или уноси прљавштину у дом после сваке шетње.
Осим класичних усисивача, власницима који могу да приуште скупље производе на располагању су и роботи-усисивачи. Уз то, готово обавезан “алат” сваког власника су ваљци за длачице, суве крпе и добре, старе метле. Препоручује се и професионално чишћење тепиха, најмање једанпут годишње.
Све оно што ваш љубимац користи – ћебад, јастучићи, одећа, играчке… може се опрати у машини за прање веша.
Препарати и средства који не иритирају кућне љубимце
Ако ваш љубимац обави нужду у дому, узмите неко ензимско средство за чишћење. Ови препарати су безбедни за кућне љубимце и уједно разграђују све штетне материје из измета и урина љубимца.
Илустрација: Нетоксична средства су сода бикарбона и сирће које могу темељно да очисте дом
Нетоксична средства за чишћење тепиха су сода бикарбона и бело сирће. Поступак чишћења изгледа овако: испрљано место поспите њиховом мешавином и оставите да одстоји неколико минута, а затим очистите. За подове од тврдог дрвета препоручује се раствор од једнаких делова белог сирћета и воде.
Сода бикарбона која се додаје у кључалу воду је одлично средство за елиминисање мириса из посуда које љубимац користи за воду и храну. Ако желите свеж мирис лимуна, у бело сирће додајте кору овог цитруса.
Други љубимци, као што су птице и кунићи, живе у ограђеном простору који у дому не може бити репрезентативне величине, па се њихово смеће брзо накупи и простор брзо упије њихов мирис. Због тога кавезе треба чистити чешће.
Кућни љубимац је велика одговорност и његов боравак у дому тражи детаљније и чешће одржавање хигијене. Уз добру праксу и посвећеност сигурно ћете наћи најбезбеднију и најлакшу рутину одржавања хигијене дома у коме живи и животиња.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/4104996-preparati-i-sredstva-za-izbegavanje-u-prolecnom-ciscenju-doma-u-kome-zive-ljubimci
ФОТО: Pixabay