Понекад је веома тешко направити разлику између нечистоће у мачијим ушима и гриња. Ушне гриње су паразити који живе у ушном каналу мачке и једу ушни восак и кожна уља. Они су толико чести да по правилу свака мачка има барем једном у животу инфекцију ушним грињама, пише Catvills.
Гриње могу да изазову оток ушног канала, бактеријске инфекције, губитак слуха, пуцање бубне опне и понављајуће инфекције. Осим тога, оне изазивају непријатан свраб који доводи до јаког чешања. У тешким случајевима, гриње у ушима се могу проширити на друге делове тела мачке, обично на врат, реп и задњицу, и изазвати иритацију коже.
Ови паразити веома су заразни: ако једна мачка има гриње у ушима, можете бити сигурни да ће сви остали љубимци у кући и околини имати исти проблем.
Обично су мачићи и старије мачке под већим ризиком од компликација које изазивају ушне гриње, због слабог имунолошког система. Иако гриње нису по живот опасно стање, оне могу изазвати тегобе не само код мачке, већ и код власника.
Како изгледају гриње у ушима мачке
Otodectes cynotis, најчешћи тип ушних гриња код мачака, изгледа као бела тачка величине главе игле, па ју је готово немогуће видети голим оком. Искусни ветеринари кажу да гриње утичу на изглед ушног воска: он постаје сув, а из ушију цури тамни исцедак који личи на талог кафе. Осими црног секрета, други уобичајени симптоми гриња у ушима су: често отресање главом, претенано гребање по ушима, непријатан мирис из ушију, црвена и упаљена кожа унутар уха, љуштење коже око стражњице, врата и репа и спљоштене уши као одговор на стрес.
Ако приметите било који од ових знакова гриња у ушима, неопходно је да се консултујете са ветеринаром.
Илустрација: По правилу свака мачка има барем једном у животу инфекцију ушним грињама
Како лечити гриње у мачијим ушима
Ветеринар или власник треба да приступе чишћењу ушију мачке одговарајућим раствором. Осим тога, потребно је дезинфиковати околину мачке и опрати врелом водом њене ствари да се инфекција не би ширила и понављала.
Како изгледа восак из мачјих ушију
Сасвим је нормално да мачке имају мало ушног воска у ушима, јер он има исту сврху и восак (церумен) за људско уво – да га заштити од инфекција и очисти. Восак и ситне длаке у ушима мачке служе за прикупљање прљавштине, прашине и других супстанци које могу оштетити унутрашњу структуру ушију. Међутим, прекомерно накупљање воска је знак инфекције мачијег уха, ушних гриња, алергија и других проблема са ушима.
Уобичајени изглед воска у мачијим ушима је следећи: он је светлосмеђе боје, нема непријатан мирис и не изазива нелагоду. Тамнија боја воска, гној, непријатан мирис или свраб указују на инфекције ушију или ушне гриње.
Да бисте прегледали уши мачке, преклопите ушну шкољку да бисте открили ушни канал. Код здравих мачака, унутрашњост ушију треба да буде бледоружичаста, без непријатног мириса, прљавштине или накупљања ушног воска. Ако уво ваше мачке изгледа прљаво, вероватно се у њему накупило превише воска.
Како уклонити превелику количину воска из мачијих ушију
Лечење ушног воска је релативно једноставно: треба га уклонити из ушију. Кад је мачка мирна и расположена, натопите вату у раствор за чишћење ушију и очистите унутрашњост ушију, а потом обришите и спољашњи део ушију. Када завршите чишћење оба уха, дајте мачки посластицу!
Илустрација: Важно је уочити разлику између гриња и ушног воска
Ако нисте сигурни да можете очистити уши мачке, а да се не изгребете или је превише уплашите, препустите то ветеринару.
Која је разлика између гриња и ушног воска
Обратите пажњу на три кључне карактеристике да бисте разликовали гриње од ушног воска.
- Боја: када упоређујемо ушне гриње у односу на ушни восак, најприметнија разлика је у боји – гриње имају изглед млевене кафе или су црне, док је нормалан восак светлобраон.
- Мирис: нормалан восак има благи мирис, док је мирис који производе ушне гриње веома оштар.
- Црвенило: здраве мачије уши су ружичасте боје, док мачке са ушним грињама имају црвене, натечене уши. Понекад је упала толико јака да су уши вруће када их додирнете.
Поред ових разлика, може се уочити и исцедак непријатног мириса који указује на инфекцију.
Како да уши мачке остану чисте и здраве
Мачка је једна од најчистијих животиња, али без обзира на то колико је добра у неговању, она не може да негује унутрашњост ушију. Зато јој морате помоћи: прегледајте јој уши најмање једанпут месечно и очистите ако приметите вишак воска. Не заборавите да обратите пажњу и на спољашње уво: ако су “ћелаве” или вруће, обратите се ветеринару.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/4067285-macije-usi-vosak-grinje-razlikovanje
ФОТО: Pixabay