Као и код људи, број пријатеља код птица се смањује како старе, али разлози за то нису сасвим јасни. Ново истраживање сугерише да птицама можда једноставно није потребно више друштва.
Код људи се обично претпоставља да с годинама имају мање пријатеља јер постају селективнији у вези са тим с ким проводе време, а такође се смањује број њихових вршњака. Овај мањак потенцијалних пријатеља може довести до осећаја усамљености код старијих. Међутим, тешко је раздвојити све могуће разлоге за овакву појаву код људи, због чега су истраживачи одлучили да проуче животиње.
Тим са Империал колеџа у Лондону проучавао је изоловану популацију врабаца на острву Ланди у Бристолском каналу. Пратили су старост и друштвене мреже птица и открили да старији врапци имају мање пријатеља, слично као и људи. Ово би могао бити резултат недостатка еволутивног притиска, јер пријатељства младим птицама помажу у преживљавању и размножавању, док то није толико битно за старије птице.
Др Јулија Шродер са Одељења за биолошке науке на Империал колеџу, која је водила истраживање, изјавила је: „Овај еволутивни механизам могао би важити и за људе. Старије особе можда су мање склоне новим пријатељствима с годинама, а мањи број вршњака може бити један од фактора усамљености међу старијима.”
Др Џејми Данинг, са Универзитета у Лидсу, додао је: „Наше истраживање је једно од првих које сугерише да и птице, попут сисара, смањују број пријатеља са годинама. Конкретно, број пријатељстава опада са старошћу.”
Истраживање је објављено у часопису „Philosophical Transactions of the Royal Society B”, у посебном издању посвећеном проучавању старости и друштвених интеракција кроз посматрање природних популација.
Илустрација: Научници су дошли до необичних сазнања проучавајући старије врапце
Промене са старошћу
Острво Ланди дом је „затвореној“ популацији врабаца, што значи да ниједна птица не долази нити одлази са острва. Ово омогућава истраживачима да прикупе прецизне податке о старости, репродуктивном успеху и друштвеним мрежама ових птица, а подаци се бележе већ 25 година.
Претходна истраживања истог тима показала су да друштвеност, нарочито према супротном полу, младим врапцима повећава шансе за успешно размножавање, па је добро развијена друштвена мрежа тада предност. Међутим, у новој студији, истраживачи су се усмерили на старије птице како би испитали да ли им пријатељства и даље доносе користи. Открили су да недостатак пријатеља старијим птицама не представља никакав проблем.
Др Шродер је појаснила: „Друштвеност, бар код врабаца, можда се мења с годинама. Када су млади, пријатељства им доносе еволутивне користи. Међутим, када прође репродуктивни период, чини се да недостатак друштва нема негативне последице.”
„Проучавање промена у друштвености са старошћу – било код птица или људи – може нам помоћи да разумемо како подржати старије људе у стварању нових пријатељстава и смањењу осећаја усамљености”, закључила је др Шродер, а преноси Index.hr.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/343665/ptice-s-godinama-imaju-manje-prijatelja/vest
ФОТО: Pixabay