Период новогодишњих празника је најстресније доба године за псе, али и њихове власнике. Бацање петарди, ватромети и друга пиротехничка средства изазавију страх, стрес и анкциознос код паса. Како је за Срећну Републику објаснио доктор ветеринарске медицине Бранко Гавриловић човек од два метра неће реаговати на исти начин као пас кад му неко под ноге баци петарду.
Осетљив слух
Не треба заборавити и да пси имају изузетно осетљив слух, па је њихова прва инстиктивна реакција кад чују пуцање петарде да се отргну и побегну. Да би лакше поднели овај стресан период године многи власници својим кућним љубимцима дају бенседин или друге људске лекове за смирење.
– Псима никако не треба давати бенседин, бромазепам, нити било какав лек за смирење које користе људи. Прво, власници не знају да одреде дозу, друго овакви лекови код пса или неће деловати уопште, или могу да изазову халуцинације, па ће му бити још горе – упозорио је Гавриловић.
Илустрација: Пси имају осетљив слух, па на буку од петарди регују инстиктивно
Уместо да посегнете за људским лековима за смирење постоје специјални медикаменти за животиње на природној бази. Купују се у ветеринарским апотекама где ће вам објаснити начин употребе и дозирања.
– То су најчешће лекови на биљној бази који нису седативи али се користе за смањење стреса и анксиозности код паса. Најчешће у свом саставу имају валеријану, камилицу, конопљу, матичњак, триптофан који подиже расположење. Постоје и препарати на бази казеина из млека који, такође, има ефекат умирења животиње у стресним ситуацијама. На нашем тржишту постоји и ЦБД уље из индустријске конопље које је користи у разним ситуацијама за ублажавање анкциозног понашања кућних љубимаца. Али, шта год да одлучите најбоље је да се пре употребе консултујете са ветеринаром који прати здравље и познаје вашег пса – додао је он.
Мана ових препарата је што морају да се дају животињама свакодневно неколико дана пре очекиваног трауматичног догађаја. Приликом употребе ових медикамената треба узети у обзир како пас реагује у оваквим ситуација, јер није свака животиња иста, па универзално правило не постоји.
– Треба пратити реакцију пса након узимања лека, ако му не прија или повраћа немојте му давати другу дозу, већ се консултујте са ветеринаром шта да радите. Реакција паса на петарде нема никакве везе са расом или његовом величином. Савет власницима је да у критичним данима не изводе псе у дуге шетње посебно у периоду када се петарде највише бацају, а то је најчешће поподне и рано увече. Боље је пса извести у шетњу рано ујутру или касно увече кад се петарде ипак мање бацају – казао је Гавриловић.
Илустрација: Никако псима немојте давати људске лекове за смирење, већ се посаветујте са ветеринаром
Поводац је обавезан
Приликом шетње пса никако не пуштати са поводца, јер у случају да пукне петарда пас може да побегне или да током бежања подлети под аутомобил. Пуцање петарди или ватромета често се чују и у кући што може изазвати страх код животиње иако се налази у свом простору. Оваква ситуација је најчешћа у самој новогодишњој ноћи.
– Савет је да се спусте ролетне, навуку завесе, појача телевизор или музика како би се барем донекле стишала спољна бука. Такође, добро је анимирати љубимца, дати му да се игра, мада пси имају толико осетљив слух да им ово неће у потпуности утишати спољашњу буку, али ће му одвратити пажњу у том тренутку – рекао је ветеринар.
Проблем је кад пас уђе у фазу страха, он најчешће побегне у ћошак, звуче се испод кревета или стола.
– Не треба заборавити да уплашен пас који је у шоку од петарде реагује инстиктивно и жели да се заштити, па се може догодити да постане агресиван и уједе власника. У таквим ситуацијама немојте покушавати да га утешите, јер ће то додатно појачати узнемиреност већ уплашене животиње. Уместо тога покушајте да му скренете пажњу на нешто друго, на омиљену играчку или лоптицу како би се пас из стања страха што пре вратио у нормалан начин понашања – поручио је ветеринар Бранко Гавриловић за наш сајт.
Извор: https://srecna.republika.rs/ljubimac/kuce/29204/psi-i-petarde-strah-bensedin-branko-gavrilovic
ФОТО: Приватна архива