Мачији организам је мета великог броја инфективних болести. Неке вирусне инфекције су крајње специфичне, као што је она која изазива мачију сиду.ош једна инфекција, која се данас све чешће проналазе код мачака, изазива болест која се зове мачија вирусна леукемија, или скраћено, FELV. FelinI leukovirus се углавном преноси директним контактом, значи првенствено кроз пљувачку или кроз назални или окуларни исцедак.
Тај вирус се прво умножава у ждрелу, и одатле долази у коштану срж. Ово је вирус који спада у групу онкогених вируса јер изазива туморске промене. Испитивања су показала да су мачке које су угинуле због овог вируса имале неки облик малигног обољења, а у готово 90 процената случајева се радило о лимфомима.И овај вирус може да утиче на рад многих органа. У питању су бубрези, јетра, нервни систем, па чак и коштано-зглобни апарат. Симптоми нису јасно изражени и упућују ветеринаре и на мноштво других обољења. Велики број мачака које показују сталну инфекцију, односно сталну леукемију, угињава нажалост већ током првих две, три године инфекције.
Међутим, постоје мачке које стичу имунитет, али вирус је латенто присутан и нажалост, врло честе су и укрштене инфекције са имунодефицијентним вирусом или са вирусом инфективног перитонитиса.
Илустрација: Дијагноза се поставља лако уз помоћ брзих тестова
Данас је дијагностика мачје леукемије врло једноставна, а састоји се од примене брзих тестова који се могу обавити у свакој бољој ветеринарској амбуланти. Што се тиче брзих тестова, поузданост је таква да је нашао врло широку примену. Узоркује се крв у малој количини, тест може да се ради из пуне крви, може да се издваја серум, а готов је за неких 15-20 минута. Понекада је врло, врло маркантно позитиван тест, понекада врло суптилан позитиван тест, али не постоји лажно позитиван тест.
Нажалост, избори у лечењу овог обољења нису претарано велики. Третман као и за ове друге је симптоматски, подршка, промена услова живота, изолација, прилагођавање хране уколико имају проблем са стоматитисом, са зубима, мекана храна, контрола зубала, по потреби вађења зуба.
Против мачије леукемије се можемо борити и кроз превентивну вакцинацију. Међутим, то подразумева велики опрез. То је вакцина која садржи антигенски и леуко и имунодефицијентни вирус. Обавезно је претходно тестирање и упозоравање власника шта је предност вакцине, какав одговор да очекују. Вакцина производи неупоредиво лошији ниво антитела него код других вакцина, рецимо против уобичајених псећих или мачјих заразних болести.
Илустрација: Нову мачку у дому треба држати у изолацији док се не тестира
Можемо слободно да кажемо да је и у превентиви мачије леукемије најважнији опрез власника приликом узимања нове мачке. То се посебно односи на домаћинства са већим бројем љубимаца. Нову мачку треба држати у изолацији и обавезно урадити тестирање на FELV.
Тек када се покаже да мачка нема вирус, може да настави са дружењем са осталим љубимцима. Ово је опасно заразно обољење које се лако шири и има високу стопу смртности, па зато будите опрезни и добро се информишите код свог ветеринара.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/macja-leukemija-kako-prepoznati-leciti-i-prevenirati-ovu-opasnu-zaraznu-bolest/
ФОТО: Unsplash