Болест срчаног црва је паразитско обољење које на псе преносе комарци и пападаћи. Ово је врло озбиљно обољење и уколико се не лечи на време и адекватном терапијом доводи до фаталног исхода по вашег љубимца.
Како се преноси болест?
Срчаног црва најчешће преносе комарци који се хране крвљу вашег пса и том приликом му у крвоток убацују ларву овог паразита. У питању је прави црв који напада крвне судове плућа и срце пса.Обољење се развија у периоду од 6 месеци након инфекције колико је потребно да се из ларве развије одрастао паразит у телу вашег љубимца.
Како објашњавају ветеринари нема директног преношења ове болести са пса на пса већ је увек укључен посредник у овом случају комарац.
Кад се пас зарази паразит мигрира кроз кожу и пролази кроз више стадијума док се не развије. Одрасли паразит се смешта у плућне артерије или у десну срчану комору. Срчани црв, као и други паразити, живи и размножава се у домаћину. Женка срчаног црва може да достигне величину од 20 до 30 сантиметара, док су мужјаци нешто краћи од 15 до 20 сантиметара. Женка производи нове паразите који мигрирају у периферну крв где се при храњењу крвљу заражавају комарци и болест преносе даље.
Илустрација: У питању је опасна болест која може да доведе до фаталног исхода по љубимца
Симптоми и лечење
Код ове болести веома је важно да власник пса на време уочи чак и суптилне промене у понашању љубимца које могу да указују да је пас оболео.
У почетној фази болести пас има благе симптоме, а како обољење напредује ваш љубимац почиње да кашље, има слабу кондицију, мршави, јавља се накупљање воде у трбушној дупљи и да животиња изненада изгуби свет. Дијагнозу ове болести може да постави само стручњак, па уколико сумњате да је ваш љубимац заражен што пре га одведите код ветеринара који ће на основу крви утврдити да ли је болестан и ако јесте у којој је фази.
Како oбјашњавају ветеринари срчани црв се лечи на два начина: дуготрајним третманом који подразумева давање одређених доза антибиотика и антипаразитика. Лечењем на овај начин одрасли црви полако умиру током више месеци, па је опасност од компликација минимална. Други је адултицидни, када се уз помоћ лекова на бази арсеника ођедном убију сви одрасли паразити у телу пса. Овде постоји ризик од плућне емболије која може да доведе до угинућа вашег љубимца. Који од ова два метода ће се примењивати зависи од броја паразита у срцу пса.
Превентива
Према савету ветеринара најбољи начин да свог љубимца заштитите од ове опасне болести је превентива. То
подразумева редовно давање таблета које спречавају развијање ларве паразита чак и уколико заражени комарац уједе вашег пса. Ове таблете се дају једном месечно у сезони комараца, односно од априла до новембра. Терапију прописује ветеринар и важно је урадити тестове на срчаног црва пре почетка сваке сезонске терапије како би се утврдило да ли пас већ није заражен, а да власник то не зна.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay