У малом селу Појате, надомак Ћићевца, расте најнеобичније живинарско газдинство у Србији. На њему владају црне кокошке, али не било које – већ расе Ајам Цемани, пореклом са далеке Јаве. Њихова потпуна црна боја – од перја до костију – чини их јединственим у свету, а једно домаћинство у Србији одлучило је да их узгаја, упркос изазовима и неверици околине.
Љубав према егзотици
Слађана и Милан Манојловић, власници овог необичног газдинства, започели су ову причу из чисте радозналости. „Гледао сам емисије, читао текстове, и једноставно сам знао – морам ово да имам“, каже Милан. „Када сам први пут рекао мајци, рекла је: ’Сине, полудео си’.“
Скепса је трајала кратко. Данас, ове црне лепотице постале су понос породице. Узгајају их у слободном систему, водећи рачуна о генетском материјалу, квалитету и селекцији. „Имамо око 200 комада и не планирамо да станемо“, каже Слађана, која сада води и комерцијални део посла.
Јединствене и скупе
Ајам Цемани је једна од најскупљих раса кокошака на свету. Њихова необичност лежи у потпуној пигментацији – чак су им и органи црни. Иако не носе велики број јаја годишње, она су посебно цењена. „Љуска садржи висок ниво калцијума, а многи је користе за побољшање здравља костију“, објашњава Слађана.
Препелице које носе небеско плава јаја
Осим егзотичних кокошака, на газдинству живе и америчке препелице Celadon, познате по нежно плавој боји јаја. „Имају посебан Celadon ген који им даје ову боју. Јаја су права нутритивна бомба – одлична за имунитет“, истиче Милан.
Будућност у знаку ретких врста
Манојловићи не стају само на овоме. План им је да створе највећу фарму Ајам Цемани у региону, али и да прошире своју колекцију на друге егзотичне врсте живине. „Имамо велике планове. Желимо да уведемо још ретких врста, које ће привући пажњу љубитеља необичних птица“, каже Милан.
Оно што је почело као хоби, прерасло је у успешан породични бизнис. Док многи не верују у иновације у пољопривреди, Манојловићи доказују да страст и посвећеност могу створити нешто јединствено. А њихове црне лепотице? Оне су већ освојиле срца љубитеља живине широм Србије.
Фото: Facebook, приватна архива Милана Манојловића