Тренинг пса може бити изазован, нарочито када је реч о враћању на позив. Без обзира на то колико волите свог љубимца, сигурно сте се бар једном нашли у ситуацији да га дозивате, а он вас потпуно игнорише, заинтригиран нечим занимљивијим у окружењу.
Добра вест је да постоји једноставан трик који може олакшати процес обуке и побољшати способност вашег пса да се одазове на позив – и то без бесконачног понављања команди.
Тајна успешног тренинга: Наградите пса када сам дође до вас
Уместо да пса зовете изнова и изнова, стручњаци предлажу “награђивање спонтаних провера”. То значи да сваки пут када пас самоиницијативно дође до вас – чак и када га нисте позвали – треба да га наградите нечим што воли.
Награда може бити:
- Омиљена посластица
- Похвала топлим гласом
- Кратка игра са омиљеном играчком
Овим начином дресуре пас почиње да повезује вашу близину са нечим позитивним. На тај начин, постајете му најпожељнија опција, чиме природно повећавате шансе да се врати када га позовете.
Зашто ова метода функционише?
Пси имају природну тенденцију да бирају активности које су им најзанимљивије или најкорисније. Ако у шетњи пронађу нешто привлачно – другог пса, занимљив мирис или чак веверицу – често ће игнорисати позив власника јер им је та ситуација узбудљивија.
Илустрација: Наградите пса сваки пут кад дође до вас на ваш позив
Међутим, ако их редовно награђујете када сами дођу до вас, ваш позив постаје вредан пажње. Они уче да је долазак до вас увек награђен нечим добрим, па ће с временом и у ситуацијама са ометањима радије одабрати вас уместо да се одметну у авантуру.
Како правилно научити пса да долази на позив?
Поред ове методе, стручњаци препоручују следеће кораке:
1. Научите пса да реагује на своје име пре него што додате команду за долазак. Ако пас не реагује на име, шансе да се врати када га позовете су минималне.
2. Увек наградите пса када дође – чак и ако је било потребно неколико покушаја да га дозовете. Чак и ако сте фрустрирани, немојте га кажњавати, јер ће то смањити шансе да вам следећи пут приђе.
3. Додајте ометања и постепено повећавајте удаљеност – почните у мирном окружењу, а затим вежбајте у парку или на ливади са више ометања.
4. Користите весели тон гласа и отворени говор тела – пси реагују на енергију власника, па их дозивајте радосним гласом уместо љутитим тоном.
5. Никада не користите позив као казну – ако пса позовете само када га желите ставити на поводац или када треба да завршите забаву, научиће да ваш позив значи крај игре и почеће да вас игнорише.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/375087/kako-da-pas-dode-kada-ga-pozovete/vest