Остављање кућних љубимаца на чување неком током путовања, посебно у летњем периоду, може бити велики изазов. Не само што већина људи отприлике путује у слично време, већ су и хотели за мачке и псе многима превелика инвестиција, а и упркос томе, често у њима нема довољно места за све.
Стога се, ко је у прилици, опредељује да на путовање води своје љубимце, али и то уме да буде поприлично изазовно, посебно уколико се путује у земље Европске уније. Према речима доктора ветеринарске медицине Божидара Лазаревића, исти су услови и за мацу и за куцу, а главна разлика је да ли се путује у земље Европске уније или не.
„Ако не путујете у ЕУ, онда је улазак у другу земљу са кућним љубимцем потпуно једноставан. Потребни су вакцина против беснила, чип, пасош, потврда од ветеринара, и можете било где да путујете, чак и у Сједињене Америчке Државе. Уколико идете у ЕУ, онда је процес доста компликованији. Мачка или пас мора да буде вакцинисан против беснила, месец дана касније му се вади крв и шаље у Пастерову на Институт на додатне анализе. Када се од њих добије потврда, онда три месеца након тог датума тек може љубимац да путује у ЕУ“, нагласио је наш саговорник.
Додао је да је претходно неопходно да се оде у Министарство пољопривреде, и да се уплати такса од око 4.500 динара, након чега може да се путује са љубимцем у земље ЕУ. Све, како каже, отприлике по животињи изађе око 12.000 динара.
Илустрација: Списак документације која је неопходна за улазак у неку од држава ЕУ је детаљно објашњено све на сајту Управе за ветерину
Услови који се морају испунити за прелазак границе
Списак документације која је неопходна за улазак у неку од држава чланица је подужи, и детаљно је објашњено све на сајту Управе за ветерину. Укратко, услови које власници кућних љубимаца треба да испуне су:
- Пасош – кућни љубимци морају да поседују свој пасош, који издаје ветеринар након чиповања и вакцинације
- Микрочип – морају бити трајно обележени микрочипом који испуњава ИСО стандард 11784 и 11785
- Вакцинација – обавезно је да су вакцинисани или ревакцинисани против беснила регистрованом инактивисаном вакцином, за шта мора да постоји потврда о вакцинацији
- Потврда о здравственом стању животиње – издаје је ветеринар најкасније 48 сати пре путовања, односно два дана пред пут неопходно је да се код ветеринара обави клинички преглед љубимца, и добије потврда која гарантује да животиња не показује видне знаке клиничког обољења
- Резултат лабораторије овлашћене од стране ЕУ – потврда о урађеном лабораторијском прегледу узорка серума кућних љубимаца на вирус беснила FAVN (Flourescent Antibody Virus Neutralisation). Крв кућних љубимаца се може узети за потребе лабораториског испитивања најраније 30 дана после вакцинације. Тестирање серума крви не мора да се понавља за животиње које су после претходне титрације биле редовно ревакцинисане по упутствима произвођача вакцине.
- Ветеринарски сертификат – издат од стране надлежне ветеринарске инспекције Србије, може се издати искључиво под условом да је прошло најмање три месеца од слања узорка крви на серолошко испитивање титра на беснило. Такође, сертификат се издаје након пружања на увид доказа да су сви претходни услови задовољени.
Процедура вађења пасоша је најједноставнији део посла, добија се од ветеринара, и његова цена са микрочипом износи око 3.000 динара. Уверење о здравственом стању, издато од ветеринарске амбуланте које није старије од 72 сата, кошта око 2.000 динара.
Према ценовнику услуга Ветерине Београд, вакцинација паса и мачака против беснила износи 1.200 динара, док исто кошта и потврда о здравственом стању. Анализа крви за титар антитела код беснила је 11.000 динара, а ветеринарски сертификат 7.700 динара.
Илустрација: Уколико животиња лети авионом неопходно је то нагласити приликом куповине карте
Путовање аутобусом, авионом и возом захтевније
Приликом резервације и куповине карата важно је претходно нагласити да је планирано да путује и кућни љубимац. У авионима је њихов број ограничен, а превоз мора бити потврђен од стране авио-компаније пре почетка путовања.
Уколико транспортер и животиња заједно нису тежи од осам килограма, биће смештени испод седишта испред власника током лета. Дозвољена је једна носиљка по путнику, која мора да испуњава низ стандарда.Уколико тежина носиљке и љубимца у њој прелази ту тежину, понекад постоји посебно припремљено место у пртљажнику авиона, с тим што немају све авио-компаније такву опцију, а поједине уопште не примају животиње на своје летове.
У возу, уколико је реч о малом псу чија је висина до 30 центиметара, у транспортеру може да се држи у крилу, или испред седишта, али је за путовање потребан и пристанак свих сапутника из купеа. За већег пса је предвиђено да буде смештен у службена кола, којих има веома мало у употреби.
Цена карте за љубимца је обично 50 одсто од регуларне цене возне карте, док је и аутобусу потребно да се плати карта за љубимца, али је превозу аутобусом ствар договора са самом компанијом и возачем.
Илустрација: Са љубимцем се може прећи граница на било ком прелазу
Кретање љубимца
Љубимац у иностранству може да се креће у пратњи власника или другог одговорног лица коме је власник дао овлашћење, осим ако се ради о врсти заштићеној CITES Конвенцијом, када животињу мора да прати власник на чије име дозвола гласи.
Са љубимцем се може прећи граница на било ком прелазу, осим ако љубимац припада некој од заштићених врста. Тада власник мора да изабере неки од прелаза на којима је присутна ветеринарска инспекција, јер је тада ветеринарски преглед обавезан.
Извор: https://013info.rs/vesti/srbija/za-ulazak-u-zemlje-eu-sa-ljubimcem-potrebno-oko-100-evra-i-tri-meseca-pripreme
ФОТО: Pixabay