Проблеми са варењем код кућних љубимаца спадају међу најчешће разлоге за посету ветеринару. Према речима ветеринара Андрије Бранковића, управо дигестивни систем често први указује на поремећај у организму – било да се ради о блажој иритацији или озбиљнијем обољењу које захтева хитну пажњу. Повраћање, дијареја, губитак апетита, надутост или затвор – све су то сигнали које треба схватити озбиљно.
Дијареја је један од најчешћих симптома гастроинтестиналних сметњи. Некад се јавља због промена у исхрани, уношења покварене хране или загађене воде, док у другим случајевима може указивати на то да су присутни вируси, бактерије, паразити, алергијске реакције или хроничне запаљенске болести црева.
Илустрација: Дијареја се најчешће јавља код паса, а узроци могу бити различити
Уколико траје дуже од једног дана, посебно код младих животиња, дијареја може изазвати дехидратацију и губитак електролита, што додатно угрожава опште стање. Терапија зависи од узрока и може укључити дијеталну исхрану, пробиотике, лекове, инфузију и антипаразитске препарате. Превенција се заснива на редовној антипаразитској заштити, постепеном увођењу нових намирница и избегавању контакта са зараженим животињама.
Повраћање може бити последица брзог уноса хране, преједања, благе упале желуца, али и озбиљнијих стања попут присуства страног тела, болести јетре, панкреаса или бубрега. Ако се јави повремено и без других симптома, довољна је краткотрајна пауза у исхрани и прелазак на лако сварљиву храну. Међутим, понављано повраћање, присуство жучи, крви, губитак енергије или бол у стомаку захтевају брзу дијагностику и лечење. У таквим случајевима примењују се антиеметици, аналгетици, инфузиона терапија, а понекад је неопходна и хируршка интервенција.
Затвор се чешће јавља код старијих паса, нарочито ако им недостаје физичка активност или уносе премало влакана и течности. Проблем може бити последица болести парааналних врећица, болова у кичми, неуромишићних поремећаја или чак тумора у карличној регији. Животиња се узалудно напреже, измет је сув и тврд, а понекад долази и до потпуног изостанка дефекације. Дуготрајна констипација може довести до мегаколона и трајних оштећења. Лечење подразумева промену режима исхране, хидратацију, лаксативе, док се код тежих случајева користи клистир или хируршки приступ.
Хроничне упале црева, попут инфламаторне болести црева (ИБД), јављају се услед преосетљивости имуног система на састојке из хране или на сопствену цревну микрофлору. Симптоми се јављају постепено – дијареја, повраћање, надимање, губитак апетита и телесне масе. Ова болест захтева прецизну дијагностику, укључујући ендоскопију и биопсију. Лечење је дуготрајно и темељи се на специјализованој исхрани, имуносупресивним лековима и пробиотицима. ИБД се не може у потпуности излечити, али се уз правилну терапију може држати под контролом.
Илустрација: И паразити могу да направе стомачне проблеме код паса
Упала панкреаса, или панкреатитис, једна је од озбиљнијих гастроинтестиналних болести, чешће присутна код паса, нарочито након уноса масне хране. Симптоми укључују изненадно повраћање, бол при додиру стомака, апатију и одбијање хране. Стање захтева хитну ветеринарску интервенцију, често хоспитализацију, инфузију и прелазак на посебну дијету са ниским уделом масти. Ако се не реагује на време, панкреатитис може изазвати системску упалу и угрозити живот љубимца.
Паразити представљају још један чест узрок дигестивних проблема. Ваљкасти црви, пантљичаре и ђардија изазивају дијареју, надутост, мршављење, повраћање и слаб апетит. Код јаких инфекција долази и до анемије. Превенција подразумева редовну дехелминтизацију и добру хигијену простора и посуда за храну и воду. Терапија укључује антипаразитске лекове, најчешће у облику таблета, паста или спот-он раствора.
Обољења јетре, као што су хепатитис или цироза, такође утичу на дигестивни систем. Могу изазвати повраћање, дијареју, губитак апетита и промене у боји столице, а у тежим случајевима и појаву жутице. Јетра има кључну улогу у варењу масти и детоксикацији организма, па њено оштећење нарушава читав метаболички баланс. Терапија се спроводи лековима који регенеришу јетру, дијетом са смањеним садржајем протеина и елиминацијом узрока болести.
Стеноза ануса је ретко обољење, али значајно утиче на квалитет живота љубимца. Сужење аналног отвора може бити урођено или стечено, као последица запаљења или повреда. Животиња показује знаке бола при дефекацији, а измет често има неправилан облик. У лакшим случајевима помажу дијете богате влакнима и локална терапија, док су тежи случајеви индикација за хируршку корекцију.
Илустрација: И пси могу да оболе од тумора
Тумори гастроинтестиналног тракта, иако ређи, представљају најтежу дијагнозу. Могу бити бенигни, бенигни са малигном локализацијом, и високо агресивни малигни облици. Клинички знаци се развијају полако – губитак апетита, дијареја са примесама крви, повраћање, мршављење. Дијагностика укључује ултразвук, рендген, ендоскопију и биопсију. Лечење зависи од локализације и стадијума тумора, а укључује хирургију, хемотерапију и посебну исхрану. Исход зависи од правовремене интервенције и општег стања пацијента.
Како закључује ветеринар Андрија Бранковић, гастроинтестинално здравље је основ укупног благостања паса и мачака. Правилна и стабилна исхрана, редовни ветеринарски прегледи, брига о хигијени и посматрање промена у понашању и столици чине најбољу заштиту од већине дигестивних проблема. Када се варење поремети – цео организам пати.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/4092117-najcesci-uzroci-i-simptomi-stomacnih-problema-kod-pasa-i-macaka