ИМАТИ пса или мачку може имати више користи него што мислите. Ново истраживање сугерише да кућни љубимци могу имати једнако позитиван утицај на људску добробит као брак или редован контакт са пријатељима и члановима породице.
Студија је објављена 31. марта у научном часопису Социал Индицаторс Ресеарцх, а истраживачи су израчунали да имати кућног љубимца у животу вреди и до 90.000 евра када се изрази кроз такозвано задовољство животом, термин којим економисти мере вредност нематеријалних ствари. Ово, тврде аутори, има приближно исти ефекат на осећање задовољства животом као и брак или редовно виђање са пријатељима и породицом.
Кућни љубимци су као чланови породице
Професорка економије Аделина Гшвантнер са Универзитета у Кенту, једна од аутора студије, признала је да ју је резултат изненадио. „Када сам први пут добила бројеве, помислила сам – то је заиста много, чак и за мене, која волим кућне љубимце“, рекла је за CNN. Али, додаје, када мало боље размисли, многи људи заправо кажу да су њихови љубимци као чланови породице. “Ако је тако, зашто не би имали сличан ефекат као редовни разговори са породицом и пријатељима? Кућни љубимац је са вама сваки дан.”
Илустрација: Људи који имају љубимце су срећнији и мање усамљени
Док су здравствене предности, посебно код паса, већ добро документоване, као што је више вежбања и мање осећаја усамљености, укупан утицај кућних љубимаца на ментално здравље се још увек проучава. Професорка Меган Милер са Универзитета Тафтс у САД, која није била укључена у ово истраживање, истиче да су ефекти кућних љубимаца нешто сложенији него што многи мисле.
„Тачно је да већина нас сматра да кућни љубимци побољшавају наш квалитет живота, али начин на који то меримо може дати различите резултате“, каже Милер.
Они нису тражили само везу, тражили су узрок
Истраживање је засновано на подацима из дугогодишњег истраживања 2.500 британских домаћинстава. Аутори нису једноставно упоређивали власништво кућних љубимаца и задовољство животом, јер би то могло показати само случајну асоцијацију. Уместо тога, покушали су да докажу узрочно-последичну везу.
Они су користили сложену статистичку методу познату као метода инструменталних варијабли. Укратко, тражили су трећи фактор који је повезан са власништвом кућних љубимаца, али није директно повезан са задовољством животом, како би искључили могућност да заправо срећнији људи чешће добијају кућне љубимце, а не да их кућни љубимци чине срећнијима. Такође су укључили податке о личностима учесника у анализу како би додатно филтрирали резултате.
Може ли се то преточити у конкретне промене?
Ако кућни љубимци заиста имају тако позитиван утицај на добробит, професор Гшвандтнер верује да би креатори политике требало да олакшају људима да их имају, на пример ублажавањем забрана држања кућних љубимаца у изнајмљеним становима.
Илустрација: Кућни љубимци побољшавају наш квалитет живота
С друге стране, професор Милер упозорава да кућне љубимце не треба у потпуности стављати у исту категорију као и међуљудске односе. „Иако постоје сличности, а кућни љубимци нам пружају емоционалну и друштвену подршку, они и даље нису људи“, каже он.
Закључак? Кућни љубимци можда не могу да замене људе, али свакако могу бити моћан извор подршке, утехе и свакодневне радости. И ово није само утисак, сада то потврђује наука.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/kucni-ljubimci-mogu-poboljsati-dobrobit-jednako-kao-i-bracni-partner/2660155.aspx
ФОТО: Pixabay