За пса кажу да је најбољи човеков пријатељ и врни пратилац већ хиљадама година. Нова студија спроведена на псима указује да често потпуно погрешно схватамо псе. То су открили истраживачи са Државног универзитета Аризоне, Холи Молинаро и Клајв Вин, који су спровели два експеримента како би истражили факторе који би могли утицати на то како људи доживљавају емоције паса.
У првом су људским учесницима приказали видео снимке пса у срећним ситуацијама (као што је добијање посластице) и мање срећним ситуацијама (као што је кажњавање или појава “застрашујуће звери” као што је усисивач), како и без визуелне позадине.
У другом експерименту, учесницима су приказани видео снимци који су монтирани тако да пас и ситуација нису били усклађени. На пример, пас снимљен како реагује на појаву поводца (тј. време је за шетње) је уместо тога монтиран тако да изгледа као да реагује на усисивач.
У оба експеримента, од учесника је затражено да оцене колико су, по њиховом мишљењу, пси били срећни и узбуђени, односно да опишу шта мисле како су се пси осећали. Испоставило се да ми заправо уопште не обраћамо толико пажње на наше псеће другаре. У ствари, учесници су своје мисли о емоцијама пса заснивали на другим визуелним приказима у видеу.
-Људи не гледају шта пас ради, већ гледају на ситуацију која га окружује и на томе заснивају своју емоционалну перцепцију. У нашој студији, када су људи видели снимак пса који очигледно реагује на усисивач, сви су рекли да се пас осећа лоше и узнемирено. Али када су видели снимак пса који ради потпуно исту ствар, али овог пута као да реагује на свој поводац, сви су изјавили да се пас осећа срећно и мирно. Људи нису процењивали емоције пса на основу његовог понашања, већ на основу ситуације у којој се пас налазио – рекла је Молинаро.
Илустрација: Људи најчешће нису ни свесни да потпуно погрешно тумаче понашање свог пса
То важи и за присуство људи у видео записима. Када је виђен човек како ради нешто позитивно, учесници су оценили псе као срећније и узбуђеније, чак и ако је животиња првобитно снимљен у мање срећној ситуацији.
Срећом, Молинаро има добре савете о томе како можемо почети боље да разумемо наше љубимце псе.
-Први корак је да будемо свесни да нисмо баш добри у читању емоција паса. Морамо бити скромнији у разумевању наших љибимаца. Када једном почнемо са разумевањем наших предрасуда, можемо почети да гледамо на наше псе у потпуно новом светлу. Личност сваког пса, а самим тим и његови емоционални изрази, јединствени су за тог пса. Заиста обратите пажњу на знакове и понашање свог пса – истакла је она.
Како је нагласила Молинаро на овај начин можете да остварите јачу везу са љубимцем.
– Ако одвојите додатну секунду или две да се фокусирате на понашање свог пса, знајући да морате да превазиђете предрасуду да бисте гледали на ситуацију око вашег љубимца, а не на самог пса, можете много помоћи у добијању правог увида у емоционално стање вашег пса, што ће довести до јаче везе између власника и љубимца – нагласила је она, пише сај iflscience.com.
Приредила: Драгана Петровић