Истраживања су показала да мачке могу да прате шта им људи показују, разумеју ко је у њиховом “тиму”, коме могу да верују и ко је задужен за њихову храну. Такође знамо да могу да препознају властито име.
Мачке чак могу да науче имена других мачака и људи – а то је откриће навело когнитивну научницу и ауторку најновијег истраживања, Сахо Такаги са Универзитета Абазу у Јапану, да се запита да ли су мачке “способне” за учење људског језика.
“Била сам веома изненађена, јер то би значило да мачке могу да слушају људске разговоре и разумети речи без икакве посебне обуке која се темељи на награди”, рекла је Такаги.
Али није још било јасно да ли науче мачке друге људске речи на начин на који то могу пси. Зато су Сахо и њене колеге тестирали језичне способности мачака, са експерименталним дизајном који је претходно коришћен за проучавање развоја језика код 14-месечних (људских) беба, које су показивале знакове повезивања речи са предметима након само 16 до 20 понављања. Тим је дао тест речи 31 одраслој мачки (кућном љубимцу), стављајући сваку испред лап-топа на којем су приказане две кратке цртане анимације, док се пуштао аудио запис власника мачке како изговара измишљену реч.
За прву анимацију – створења налик једнорогу које расте и смањује се – мачке су чуле свог власника како говори “керару”. А за друго – сунце црвеног лица које се шири и скупља – измишљена реч била је “парумо”.
“У истраживању о људским бебама, бебе је требало најмање четири покушаја од 20 секунди да споје пар слика-реч”, пишу аутори.
Илустрација: Мачке обраћају пажњу на оно што говоримо и покушавају да нас разумеју
Већина мачака навикла се на упаривање након четири покушаја, што значи да су биле изложене само 9 секунди у два покушаја за сваки пар слика-реч.
Кад су се мачке умориле од тога, добиле су паузу пре следећег круга, у којем су слике и звук репродуковани још четири пута, али с малим подешавањем: пола слика је имало “погрешан” звук.
Упркос кратком времену привикавања, мачке су показивале знакове збуњености када су откриле неусклађеност, проводећи у просеку 33 посто више времена гледајући у екран када се то догодило. Ови резултати, пишу аутори, “показују да мачке могу брзо да створе асоцијације слика-реч.”
“Неке мачке су чак гледале у екран с раширеним зеницама током погрешног споја. Мачке обраћају пажњу на оно што говоримо у свакодневном животу – и покушавају да нас разумеју – више него што ми то слутимо”, рекла је Такаги.
Док ови експерименти сугеришу да би мачке могле да повезују људске речи са сликама чак и брже него што то чине бебе, постоји неколико кључних разлика између експеримента на бебама из 1990-их и овог новог истраживања, што значи да се не могу директно упоређивати.
Бебе су, на пример, добиле само једносложне речи, а изговарао их је различитим интонацијама непознати говорник. Мачке су, с друге стране, чуле тросложне речи које су њихови власници изговарали на помало претеран начин. Без обзира на то ко може брже да научи речи, још увек је прилично фасцинантно да мачке могу да схвате људске асоцијације на речи-слике.
Према ауторима, даљње истраживање о томе јесу ли те способности заједничке или јединствене могло би да нам помогне у разумевању когниције и комуникације између различитих врста, преноси Miss7.
Избор: https://zena.blic.rs/ljubimci/macke-mogu-da-nauce-reci-brze-od-beba/t6zj1xt