Ветеринар Владимир Терзин изјавио је да подржава инцијативу да се уведе право на боловање због болести кућног љубимца, наводећи да је то потпуно оправдано, јер постоје оперативни поступци који траже и оперативну припрему, као и постоперативно време које мора да се проведе са кућним љубимцем.
Он је додао да постоје примери у Скандинавији, Великој Британији, Италији и Холандији где власник може да оде на боловање због болести кућног љубимца, али да то још увек није законски одређено, већ се власник са својим послодавцем договара око тога да због повећаних потреба кућног љубимца може да се издвоји неко време, уз пратећу медицинску документацију као вид оправдања да је то било неопходно.
Терзин каже да су инфективна и хорнична обољења, када кућни љубимац мора да прима инфузију два пута дневно, ујутру и поподне, нека од стања за која би заиста било опрвадано отварање боловања.
„Такође имате и неке видове терапија које се дају два пута дневно, наравно и операције и томе слично. Све су то некаква стања где ви физички морате да одвојите једно одређено време да бисте га провели са својим љубимцем“, навео је он.
Илустрација: Постоје стања где љубимац не може самостално да остане без надзора власника или ветеринара
Ветеринар Бранимир Лазић је такође подржао иницијативу да власник због болести кућног љубимца може на боловање зато што постоје нека стања где љубимац не може самостално да остане без надзора власника, или ветеринара.
„Сматрам да је и компанијама у интересу да им запослени буде сто одсто фокусиран на посао, па из пословних разлога компаније својим запосленима дају слободне дане да би завршили све што је потребно, или ако се ради о несрећном или смртном случају да прође тај део туговања за љубимцем па да се онда сто одсто спремни врате на радно место“, оценио је он.
Према његовим речима, сва стања која подразумевају озбиљније терапије, инфузије, постопративни ток, хроничне болести су стања животиње за која би било оправдано отварање боловања.
Илустрација: Адвокат Ана Селак напомиње да кућни љубимац може да се третира као члан домаћинства
Адвокат Ана Селак рекла је да такође подржава иницијативу да се уведе право на боловање због болести кућног љубимца јер као правник, мора да подржава правно уређен систем. Она је навела да један закон налаже обавезе којих се мора придржавати, док са друге стране не постоји механизам да се остваре те обавезе, јер по другим законима постоје друга права која су у колизији са обавезама. Селак је додатно објаснила да закон о добробити животиња налаже како треба да се води рачуна о животињама, док са друге стране постоји закон о раду које не оставља могућност за боловањем када је болестан један од чланова домаћинства, у који, напомиње она, у одређеним ситуацијама спада и кућни љубимац.
Извор: https://www.agrotv.net/veterinari-uvesti-bolovanje-za-negu-kucnih-ljubimaca/
ФОТО: Pixabay