Сазнање да је пас добио дијареју увек је стресно за власника: не само да је овај проблем непријатан за љубимца и укућане, већ може бити и забрињавајући за здравље животиње. Дијареја код пса је највећа ноћна мора свих власника и карактерише је често избацивање воденасте или веома меке столице.
Једно од најчешћих питања које власници постављају кад открију да њихов љубимац има дијареју је: “Чиме да храним свог пса?”
Постоји неколико фактора које треба узети у обзир када припремате оброке псу који има ове стомачне тегобе. Уз претходну консултацију са ветеринаром, одаберите храну која је лака за стомак, лако сварљива и утиче на учвршћивање столице пса.
Ово су предлози оброка које су дали ветеринари за псе са дијарејом.
1. Кувана немасна и незачињена пилетина са пиринчем: може се рећи да је ово класична опција оброка за псе који имају дијареју. Благ укус пилетине и пиринча смирују узнемирени стомак пса и обезбеђују му лако сварљиве хранљиве материје.
2. Бундева: ова намирница је богата влакнима која регулишу дигестивни систем пса и помаже да се учврсти столица пса и ублажи дијареја.
3. Јогурт са ниским садржајем масти: овај млечни производ садржи пробиотике који регулишу рад црева пса. Водите рачуна да изаберете обичан јогурт са ниским садржајем масти.
4. Слатки кромпир: батат је добар извор влакана и помаже у регулацији столице пса. Он је лак за стомак и обезбеђује есенцијалне хранљиве материје.
5. Чорба од костију: ова чорба је богата хранљивим материјама и утиче на имунолошки систем пса, лака је за стомак и одржава хидрираност пса.
6. Кувани кромпир: кромпир је још једна лако сварљива опција за псе са дијарејом. Обавезно га огулите и скувајте пре давања псу.
7. Дијета на рецепт: у неким случајевима, ветеринар може препоручити дијету на рецепт за пса са дијарејом. Оваква исхрана је формулисана да обезбеди псу потребне хранљиве материје и да истовремено подржи здравље пробаве.
Илустрација: Дијареја код пса је велика мука и за животињу и за власника
Нутриционисти за животиње и ветеринари кажу да блага исхрана која се састоји од куване пилетине и пиринча може смирити узнемирени стомак пса и обезбедити му лако сварљиве хранљиве материје. Избегавајте зачине или адитиве који би могли додатно да иритирају систем за варење. Бундева мора бити кувана или печена, без шећера или зачина. Исто важи и за јогурт са ниским садржајем масти, кувани кромпир и чорбу од костију.
Ево и неколико уобичајених питања власника чији пси имају дијареју и одговора ветеринара.
1. Да ли пас може јести уобичајену храну кад има дијареју?
Најбоље је држати се благе дијете када пас има дијареју која ће благотворно утицати на његов узнемирени стомак. Када се проблеми са варењем реше, пас може поново да једе уобичајену храну.
2. Колико дуго треба дијетално хранити пса?
Пас може бити на дијети 2-3 дана или док се његова столица не учврсти. Ако дијареја потраје или се погорша, треба се консултовати са ветеринаром.
3. Могу ли се псу дати лекови против дијареје без рецепта?
Није препоручљиво самоиницијативно давати псу лекове за дијареју, без претходног консултовања са ветеринаром. Неки лекови могу бити штетни за псе и могу погоршати њихово стање.
4. Треба ли псу ускратити храну ако има дијареју?
Не препоручује се ускраћивање хране псу који има дијареју. Лака дијета ће смирити његов стомак и обезбедити им есенцијалне хранљиве материје.
5. Да ли је безбедно дати бундеву псу са дијарејом?
Бундева је безбедна за псе и помаже у регулисању његовог дигестивног система, само треба повести рачуна о коришћењу обичне, конзервисане бундеве, печене или куване, без додавања шећера или зачина.
6. Може ли пас који има дијареју да једе пиринач?
Обичан кувани пиринач је добар оброк за пса са дијарејом, јер се лако вари и учвршћује његову столицу.
7. Како власник може да зна да ли је дијареја његовог пса озбиљна?
Ако је дијареја праћена другим симптомима као што су повраћање, летаргија или крв у столици, то може бити знак озбиљнијег основног проблема, али о томе треба да буде обавештен ветеринар.
Илустрација: Ако пас има дијареју дуже од два, три дана обавезно га одведите код ветеринара
8. Може ли стрес изазвати дијареју код паса?
Стрес је чест окидач дијареје код паса: ако љубимац доживљава стрес или анксиозност, треба потражити основни узрок како би се ублажили проблеми са варењем.
9. Да ли псу треба давати пробиотике за дијареју?
Пробиотици могу бити корисни за псе са дијарејом јер утичу на добро здравље црева. Одаберите висококвалитетни пробиотички додатак исхрани који је безбедан за псе.
10. Може ли одређена врста хране изазвати дијареју код паса?
Одређена храна као што су млечни производи, масне намирнице и храна са високим садржајем шећера може изазвати дијареју код паса.
11. Да ли је нормално да пси повремено имају дијареју?
Повремена дијареја може бити нормална за псе, посебно ако су појели нешто што им је узнемирило стомак. Међутим, ако пас има честу или хроничну дијареју, то је обично знак основног здравственог проблема.
12. Може ли дехидрација бити забрињавајућа појава код паса са дијарејом?
Дехидрација је забрињавајућа појава код паса са дијарејом, посебно ако имају честу столицу. Пас мора увек имати пред собом свежу воду.
13. Треба ли пратити изглед и учесталост столице пса док има дијареју?
Праћење столице пса важно је због његовог дигестивног здравља. Пазите на промене у конзистенцији, боји или учесталости и пријавите све промене ветеринару.
14. Могу ли паразити изазвати дијареју код паса?
Паразити као што су црви или ђардија могу изазвати дијареју код паса. Важно је да се пас редовно тестира на паразите и да се придржавате препорука ветеринара за превенцију и евентуално лечење.
15. Када треба потражити помоћ ветеринара због дијареје пса?
Ако дијареја пса траје дуже од 2-3 дана, праћена је другим симптомима као што су повраћање или летаргија, или сте забринути за његово здравље, потражите ветеринарску помоћ ради даљег лечења.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/ishrana-pasa/3999965-cime-treba-hraniti-psa-koji-ima-dijareju-15-najcescih-pitanja-i-odgovora-o-tome-sta-ljubimac-sme-da-jede
ФОТО: Pixabay