Власници мачака примећују навике својих кућних љубимаца, како у погледу неге и хигијене, тако и кад је реч о исхрани, апетиту, начину на који једу и свему што се дешава после оброка. Ипак, верујемо да многи власници никад нису чули да њихова мачка подригује, а ако и јесу, вероватно су се запитали да ли мачка то уопште треба да уради после јела.
Да ли је нормално да мачке подригују?
Стручњаци који брину о здрављу мачака кажу да је подригивање нормална појава код мачке, пише Cuteness, али многе мачке никада неће подригнути или неће то често радити. У неким случајевима, подригивање је један од симптома који се јављају ако постоје одређени здравствени проблеми, обично у гастроинтестиналном систему.
Подригивање је начин да се ублажи гас који се ствара услед гутања вишка ваздуха, а мачке га чешће избацују путем надимања. Мачке не подригују често, јер је њихов респираторни систем створен да би дисале кроз нос, што ограничава количину ваздуха коју могу да унесу. Подригивање се обично јавља када мачке током јела или активности прогутају превише ваздуха.
Илустрација: Неке мачке никад не подригују, а неке то раде
Уобичајени разлози због којих мачке подригују
Мачке подригују из разних разлога који обично нису разлози за бригу, али подригивање је понекад симптом медицинског проблема. Мачка ће подригивати уколико прогута превише ваздуха или има узнемирен стомак услед алергије на храну, присуства бактерија или паразита, или због чира на желуцу.
Да бисте спречили проблеме са варењем, понудите мачки меку храну (барену пилетину и бели пиринач), избегавајте давање нове хране и храњење остацима са стола.
Повраћање длаке је још једна уобичајена појава и мачка тада производи звуке који се погрешно сматрају подригивањем. Мачка повраћа и у другим случајевима: ако брзо једе, ако јој храна не прија и кад треба да избаци нагомилану длаку из желуца или приликом рефлукса, односно враћања киселине. Подригивање је један од неколико симптома хроничног рефлукса киселине. Када се подригивање мачке поклопи са упорним гутањем и лизањем усана, то могу да буду симптоми езофагитиса, надражаја и упале једњака услед нелечене горушице или конзумације лекова. Езофагитис доводи до гастроинтестиналне иритације, због чега мачке чешће подригују.
Запаљенска болест црева је још један медицински узрок подригивања код мачака које притом имају и друге симптоме: губитак тежине, повраћање, дијареју, летаргију и крваву столицу.
Треба ли да бринете када мачка подригне
Ако мачка повремено подригне (или то ради редовно) највероватније нема разлога за бригу. Подригивање може бити симптом медицинског проблема, али ретко је једини симптом болести или поремећаја. Подригивање је најчешће узроковано гутањем ваздуха, али ако сумњате у неку болест, одведите мачку на преглед.
Илустрација: Подригивање најчешће настаје кад маца халапљиво једе, па се уз храну нагута и ваздуха
Шта да радите када мачка подригне
Ако мачка неуобичајено подригује и показује друге знаке здравствених поремећаја, као што су гастроинтестинална нелагодност, повраћање или дијареја, обратите се ветеринару. Уколико можете, направите видео снимак овог понашања мачке како бисте ветеринару олакшали дијагностиковање проблема. Уколико је подригивање резултат алергије на храну, езофагитиса или упале црева, ветеринар ће одредити посебан режим исхране у виду оброка које ће мачка лакше варити.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3863575-da-li-macke-podriguju-i-zasto-to-rade