Прасићи могу бити и сјајни кућни љубимци, али нису за свакога и нису за стан, те многи од њих лоше прођу када се људи разочарају у њих јер су од њих очекивали ко зна шта
Непрофитна организација за заштиту и удомљавање животиња “Најбољи пријатељи” у Канабу, у америчкој савезној држави Јути, пуних 30 година помаже у збрињавању напуштених и злостављаних животиња, међу којима су и прасићи који се углавном сматрају само животињама за фарме и немају сјајну репутацију као кућни љубимци.
Прасићи који живе у азилу те организације, “Маршаловом рају за прасиће”, имају све услове за живот, укључујући здраву храну и базене блата, а пре свега неизмерну љубав и посвећеност активиста који помажу њихово удомљавање код оних који разумеју порасеће потребе.
По речима управнице азила Џен Рид, главни разлог напуштања прасића јесте неинформисаност људи о њима.
“Људи долазе овде и волонтирају, многи од њих никада нису имали близак сусрет са прасетом, али на крају су потпуно очарани њима. Највећи проблем је што многи, када купе прасе за кућног љубимца, мисле да оно неће имати више од 18 килограма када порасте, а прасићи достижу тежину између 68 и 113 килограма”, рекла је Ридова.
Управо то се догодило Стиву Џенкинсу и Дереку Волтеру, чија је прасица Естер постала интернет звезда.
Џенкинс и Волтер написали су и књигу “Чудесна Естер” о свом патуљастом прасету које је по доласку у њихов дом било тешко мање од једног килограма, док данас има 294.
Њих двојица кажу да су прасићи врло радознале животиње и, наравно, снажне што је у случају Естер постало јасно много пре него што је достигла своју џиновску тежину.
“Када је Естер имала око 130 килограма, подвукла је њушку под кауч и подигла га заједно са нама који смо седели на њему, а када је ушла у ормар са конзервираном храном, згњечила је конзерве као да су од бутера”, рекао је Џенкинс.
Они су додали да је једна од основних потреба прасића да се купају у блату и да траву пасу заједно с корењем.
Кендас Крони, професор зоологије на Универзитету Перђу у Вест Лафајету у Индијани, рекао је да је пре куповине прасета неопходно проверити колика је била тежина његових родитеља и просечна тежина њиховог претходног потомства.
Он је такође навео да прасићима мора бити обезбеђена здрава храна како се не би претерано гојили, јер иако су веома интелигентни, генетски су “програмирани” да непрекидно трагају за храном.
Крони је упозорио да, иако су прасићи дружељубиви, може доћи до сукоба с другим кућним љубимцима, који у окршају са прасетом често извуку дебљи крај.
Организација “Најбољи пријатељи” прасиће удомљава искључиво у пару или даје онима који у кућама већ имају прасиће, како би задовољила њихове основне друштвене потребе, рекла је Џен Рид.
По њеним речима, стан није подобан дом за прасиће јер им треба отворен простор.
Она је додала да многи прасићи уживају у друштву људи и воле да живе у великим породицама, али и да пример Џенкинса и Волтера и њихове љубимице Естер указује на крупне изазове за које многи људи нису спремни.
Извор: Бета, Новости
Foto: https://www.freepik.com/