Ветеринари често кажу да мачке нису мали пси, а ова констатација се користи кад се прича о специфичностима лечења мачака у односу на ветеринарску медицину за псе. Међутим, у свету власника кућних љубимаца постоји дилема која се не односи на ветеринарску праксу, већ на одлуку будућих власника који желе да имају мачку, али више воле карактер паса.
Одговоре на питања која се односе на карактерне особине мачака које су више пси него маце дала је др вет. мед. Лорин Демос са Catster.
Зашто људи набављају кућне љубимце
Због чега имамо кућне љубимце? Да ли је то због потенцијалних здравствених користи које животиње могу да приуште људима, попут побољшања менталног здравља и снижења крвног притиска, свакодневних обавезних шетњи и других бенефита? С друге стране, кућни љубимци не нуде само добробити својим власницима, јер увек треба мислити и на другу страну “медаље”, односно потенцијалне зоонозе, као и ране од угриза и огреботина.
Кад неко реши да узме кућног љубимца, на основу свих ових фактора ће одлучити да ли ће се уопште упустити у то. Уколико није сасвим сигуран у то шта га чека са доласком животиње у дом, поштеније је да се предомисли и уопште не доноси мачку или пса у дом. Али, ако је неко чврсто решио да набави кућног љубимца, а не зна да ли ће му више одговарати живот са мачком или псом, како може да “пресече” и направи одабир?
Мачка или пас? Да ли се чување мачке заиста много разликује од чувања пса? Људи који поседују псе тврде да њихови љубимци показују више топлине и верности, док људи који чувају мачке кажу да њихови љубимци показују општу интелигенцију и имају велико самопоуздање.
Општи став већине власника паса је да су пси друштвенију и да су заиста човекови најбољи пријатељи, док су мачке повучене, дистанциране и тајанственије. Чак је и писац Рађард Киплинг говорио о томе како су људи припитомили мачке после припитомљавања пас, али само зато што су се мачке коначно одлучиле на то.
Мачке су самосталне, удаљене, често незаинтересоване… и нажалост, наше друштво је те њихове особине прихватило и генерализовало. На сличан начин већина бихејвиоралних истраживања у ветеринарској медицини фокусирала се на проблеме у понашању наших кућних љубимаца, тако да знамо доста о анксиозности и агресији паса и мачака, али се врло мало зна о њиховим правим карактерима.
Илустрација: Умиљате су као мачке, али имају понашање пса
Пет најважнијих мачијих особина
Дуго се тврдило да животиње немају личност која се дефинише као доследни индивидуални образац понашања и тек недавно је почело детаљније истраживање личности паса и мачака кућних љубимаца. Најновија истраживања о мачкама се фокусирају на пет особина, укључујући неуротицизам, екстраверзију, доминацију, импулсивност и пријатност.
Док траје проучавање личности мачака, људи и даље имају уврежена схватања, као што је оно о “дружељубивим” наранџастим мачкама или равнодушним тробојним мачкама. Беле мачке такође имају своју “етикету” и сматрају се мање смелим, а и смиреније су од мачака других боја. Све то су произвољна схватања и не могу да се примене на све наше мачије пријатеље. Али, поједини власници имају кућног љубимца који је “два у једном”, односно у дому држе мачку псеће нарави.
Илустрација: Воле да се играју са власником и доносе му играчке као пас
Карактеристике личности псеће мачке
Мачка пас је мачка са особинама налик псећим. Ове мачке доносе власнику предмете, играју се и траже интеракцију, воле пажњу, учествују у свим породичним пословима и воле сваки минут проведен са власником. Оне се лако обуче да дођу кад их власник позове по имену, дотрчавају у власников кревет, седе поред болесног члана породице… Псеће мачке су друштвене, отворене и забавне: оне јуре псе по комшилуку и на аутобуској станици сачекују децу по повратку из школе. Ове мачке пркосе очекивањима и оне су попут посебних људи који не воле устаљене начине живота и понашања.
“Мачији пас” је и у ветеринарској клиници посебан пацијент, како тврди др Демос: она је самоуверена и опуштена, срећна што је изашла у свет, међу људе и присуствује неком дешавању, макар и на свој рачун. Псеће мачке су предмет обожавања власника и ветеринара, јер су љупке, срећне што су примећене и увек су благодат за породицу са којом живе.
Ако имате (или сте имали) довољно среће да доживите псећу мачку, највероватније сте се у старту сложили са др Демос.
Све у свему, порука власницима који тек треба да одаберу животињу за кућног мезимца је: мачке не могу да буду мали пси, пси су захтевни кућни пријатељи, а псећа мачка је – закон за себе.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/3879555-da-li-ste-culi-za-psece-macke-one-psima-kradu-temperament-i-samo-sto-ne-zalaju-a-veterinari-ih-obozavaju
Pixabay